IPN dwukrotnie, w 2009 i w 2014 r., zwracał się do CIA o odtajnienie dokumentów płk. Ryszarda Kuklińskiego. Niestety, bezowocnie – informuje „Nasz Dziennik”.

Prezes IPN Łukasz Kamiński ubolewa, że dotychczasowe starania Instytutu Pamięci Narodowej zmierzające do umożliwienia badaczom dostępu do dokumentacji przekazywanej CIA przez płk. Ryszarda Kuklińskiego nie przyniosły rezultatu.

Nie tracę nadziei, że Centralna Agencja Wywiadowcza USA zgodzi się jednak na odtajnienie przynajmniej części bezcennych dokumentów, których przekazanie Amerykanom pozwoliło uniknąć III wojny światowej i pośrednio doprowadziło do odzyskania przez nasz kraj niepodległości– stwierdza dr Jerzy Bukowski, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, który występował do IPN o pozyskanie tych akt.

Nasz Dziennik
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    jacek_poz :

    Kukliński był amerykańskim szpiegiem, płacili mu grube pieniądze za przekazywane informacje. Amerykanie nie bez powodu nie chcą udostępnić tych dokumentów opinii publicznej bo są tam zapewne takie rzeczy, że bardzo ucierpiałby na tym wizerunek USA.

    Jak czytam że dr Buczkowski mówi że działalność Kuklińskiego zapobiegła wybuchowi III wojny i odzyskaniu niepodległości przez Polskę to zastanawiam się co warte są dziś tytuły naukowe..