„Niemcy byli przekonani, że Polacy nie będą protestować przeciwko obozom śmierci dla Żydów na ich ziemi”- napisał na łamach „Washington Times” rabin Menachem Levine z Kalifornii. Jest odpowiedź ambasadora RP w Waszyngtonie.

Levine napisał, że „Nie było krematoriów ani komór gazowych w okupowanej Francji, Belgii, Holandii, Grecji, Bułgarii, Luksemburgu, Norwegii, Danii, Czechosłowacji ani w żadnym innym narodzie najechanym przez nazistowską armię” – podkreśla Levine.

Powód takiego stanu rzeczy wynikał ze tego, gdyż, jak twierdzi Levine, „Polska była antysemicka od wieków”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Polski ambasador w Waszyngtonie Piotr Wilczek w związku z artykułem Levine’a wystosował list do redakcji „Washington Times”. „Ubolewam, że rabin Menachem Levine utrwala to, co sławna badaczka Holokaustu Deborah Lipstadt nazwała bredniami i trwałym mitem, że Polacy byli gorsi niż naziści” – napisał polski dyplomata.

Ambasador cytuje prof. Lipstadt, która w 2017 napisała że „błędem jest przedstawianie Polski jako miejsca niekończącego się antysemityzmu, a mimo to ciągle można usłyszeć komentarze Żydów, którzy odwiedzają Auschwitz, że Polacy byli gorsi od nazistów”. Wilczek przestrzega przed tym, aby „trwały mit nie stał się faktem i żeby Polska nie była obwiniana za nazistowskie niemieckie zbrodnie, których nie popełniała”.

Sprzeciw wobec polskiej ustawy o IPN, zaznacza ambasador Wilczek, „nie uprawnia do szerzenie kłamstw i nienawiści”. Wilczek odniósł się również do grafiki umieszczonej w artykule Levine’a, przedstawiającej swastykę na tle polskiego godła narodowego.

„Polska przeżyła pięcioletnią okupację hitlerowską, podczas której polski rząd – na emigracji lub w podziemiu – nigdy nie przestał walczyć z nazistowską polityką Niemiec. Ta ilustracja wprowadza czytelników w błąd i propaguje trwały mit” – podkreśla Wilczek.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ambasada Izraela w Polsce potępia film o „polskim holokauście”

Kresy.pl / Rzeczpospolita
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz