„Niemcy byli przekonani, że Polacy nie będą protestować przeciwko obozom śmierci dla Żydów na ich ziemi”- napisał na łamach „Washington Times” rabin Menachem Levine z Kalifornii. Jest odpowiedź ambasadora RP w Waszyngtonie.

Levine napisał, że „Nie było krematoriów ani komór gazowych w okupowanej Francji, Belgii, Holandii, Grecji, Bułgarii, Luksemburgu, Norwegii, Danii, Czechosłowacji ani w żadnym innym narodzie najechanym przez nazistowską armię” – podkreśla Levine.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3397.49 PLN    (15.44%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Powód takiego stanu rzeczy wynikał ze tego, gdyż, jak twierdzi Levine, „Polska była antysemicka od wieków”.

Polski ambasador w Waszyngtonie Piotr Wilczek w związku z artykułem Levine’a wystosował list do redakcji „Washington Times”. „Ubolewam, że rabin Menachem Levine utrwala to, co sławna badaczka Holokaustu Deborah Lipstadt nazwała bredniami i trwałym mitem, że Polacy byli gorsi niż naziści” – napisał polski dyplomata.

Ambasador cytuje prof. Lipstadt, która w 2017 napisała że „błędem jest przedstawianie Polski jako miejsca niekończącego się antysemityzmu, a mimo to ciągle można usłyszeć komentarze Żydów, którzy odwiedzają Auschwitz, że Polacy byli gorsi od nazistów”. Wilczek przestrzega przed tym, aby „trwały mit nie stał się faktem i żeby Polska nie była obwiniana za nazistowskie niemieckie zbrodnie, których nie popełniała”.

Sprzeciw wobec polskiej ustawy o IPN, zaznacza ambasador Wilczek, „nie uprawnia do szerzenie kłamstw i nienawiści”. Wilczek odniósł się również do grafiki umieszczonej w artykule Levine’a, przedstawiającej swastykę na tle polskiego godła narodowego.

„Polska przeżyła pięcioletnią okupację hitlerowską, podczas której polski rząd – na emigracji lub w podziemiu – nigdy nie przestał walczyć z nazistowską polityką Niemiec. Ta ilustracja wprowadza czytelników w błąd i propaguje trwały mit” – podkreśla Wilczek.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ambasada Izraela w Polsce potępia film o „polskim holokauście”

Kresy.pl / Rzeczpospolita

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz