Stowarzyszenie „Panorama Kultur” wydało w 2011 r. książkę „Śladami Żydów. Lubelszczyzna”, w której zarzucono żołnierzom Armii Krajowej mord na ludności żydowskiej miasteczka Uchań. Teraz musi przeprosić, zgodnie z wyrokiem sądu po procesie z powództwa Światowego Związku Żołnierzy AK.

Książka „Śladami Żydów. Lubelszczyzna” została wydana przy współpracy z Ośrodkiem „Brama Grodzka – Teatr NN” z Lublina, Żydowskim Instytutem Historycznym, Muzeum Historii Żydów Polskich oraz Zakładem Kultury i Historii Żydów UMCS. Choć przekłamanie dość szybko wyszło na jaw (zginęło nie 80 lecz lecz 7 Żydów, a zabili ich nie akowcy, lecz bandyci) wydawca odmawiał oficjalnego sprostowania. Autorka Marta Kubiszyn, czyniła zawiłe wyjaśnienia, że inkryminowany fragment, znalazł się w tekście bez jej wiedzy. Teraz wydawca został do i do sprostowania, i do przeprosin zmuszony przez sąd.

Zgodnie z wyrokiem Stowarzyszenie „Panorama Kultur” ma obowiązek wysłać erratę do wszystkich bibliotek w których znajduje się książka „Śladami Żydów. Lubelszczyzna”, a także zamieścić przeprosiny na pierwszej stronie „Gazety Wyborczej”, „Naszego Dziennika”, „Kroniki Tygodnia” i „Tygodnika Zamojskiego” jak informuje portal Inside-Poland.com.

inside-poland.com/kresy.pl

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. mlody1
  mlody1 :

  Witam
  Pochodzę z Uchań. Moja babka od początku mówiła mi, że nie zginało 80 ludzi tylko kilka osób- dokładnie nie wiedziała. Wie natomiast gdzie się to odbyło i że ciała ofiar wrzucono później do studni- którą po wojnie zasypano (bardzo powszechne w naszych stronach). Wspominała też o osobach (mieszkańcach okolic Uchań) zamieszanych w całą sprawę, którzy nigdy nie ponieśli jakichkolwiek konsekwencji. Nie podoba mi się także jednoznaczne wybielanie historii AK bo jak babcia mówiła to nie było wszytko takie proste- różni ludzi należeli do tej organizacji czasami jej niegodni. Ps. Pozdrawiam twórców portalu bo żadne inne media już się nie interesują tym co się dzieje na Ukrainie- jakby to nas nie dotyczyło.

  • sobiepan
   sobiepan :

   mlody1:
   24.12.2014 18:43

   Witam Pana .Porusza Pan bardzo poważny wątek tej sprawy , W związku z tym mam pytanie . Czy można uzyskać od Pana np: szersze wyjaśnienie spraw które porusza Pan ewentualnie relację ze wspomnień P . Babci ??? . (Wspominała też o osobach (mieszkańcach okolic Uchań) zamieszanych w całą sprawę, którzy nigdy nie ponieśli jakichkolwiek konsekwencji.) n.p na priv maila?