Mali i średni przedsiębiorcy mogą otrzymać grant w wysokości 200 tys. zł, a także pomoc przy weryfikacji strategii wejścia na rynki Kanady, Kazachstanu oraz ZEA w ramach konkursu Polskie Mosty Technologiczne (PTM) – poinformowała we wtorek Polska Agencja Inwestycji i Handlu.

Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) poinformowała we wtorek, że małe i średnie firmy mają możliwość otrzymania grantu w wysokości 200 tys. zł oraz pomocy przy weryfikacji strategii wejścia na rynki Kanady, Kazachstanu oraz ZEA – podaje Polska Agencja Prasowa (PAP).

Angelika Wójcik z PAIH wskazała w czasie rozmowy z PAP, że tegoroczne plany organizatorów zostały pokrzyżowane przez pandemię COVID-19. W związku z powyższym, uruchomienie pierwszego naboru w ramach PTM zostało przełożone z połowy marca na początek lipca.

Stawką programu, który rusza 14 lipca, jest grant w wysokości 200 tys. zł pod postacią pomocy de minimis, a także opracowanie i weryfikacja strategii wejścia na międzynarodowe rynki dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Szefowa projektu w PAIH zwróciła uwagę, że konkurs składa się z dwóch etapów – krajowego i zagranicznego. Przed naborem prowadzone jest seminarium przygotowawcze dla firm. “Po ocenie formalnej i merytorycznej wniosków przyjdzie kolej na warsztaty tworzenia ‘szytej na miarę’ strategii” – podkreśliła.

Agencja zwraca uwagę, że tegoroczny pierwszy konkurs będzie miał na celu wsparcie ekspansji na rynki Kanady, ZEA i Kazachstanu (debiut w programie PMT). “Kazachstan zajmuje 25. lokatę w rankingu wolności gospodarczej (Doing Business) i od kilku lat notuje kilkuprocentowy wzrost PKB. Jednak polscy przedsiębiorcy dotąd nie korzystali chętnie z tego potencjału” – dodała Wójcik. Przypomniała, że wspomniany kraj zajmuje na liście kierunków naszego eksportu 50. miejsce.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

PAIH podkreśla w komunikacie, że Kazachstan to jedyny kraj w Azji Środkowej, który zawarł z Unią Europejską umowę o wzmocnionym partnerstwie. “Władze Kazachstanu są zainteresowane budową nowych zakładów przetwórczych i produkcyjnych. Zależy im również na dywersyfikacji gospodarki, aby oprócz przemysłu wydobywczego rozwijały się inne sektory” – wskazano w komunikacie. Podkreślono też, że polscy przedsiębiorcy mogą liczyć ulgi inwestycyjne.

Według szefowej biura PAIH w Nur-Sułtanie Julii Horodeckiej na tamtejszym rynku warto inwestować w następujące branże: budownictwo, przetwórstwo rolno-spożywcze, IT, ICT. Zwróciła uwagę, że rynek Kazachstanu jest podatny na wahania kursu lokalnej waluty. “Przedsiębiorcy powinni przed nawiązaniem współpracy z lokalnymi partnerami właściwie zabezpieczyć interesy firmy” – dodała.

W 2018 roku granty z naborów na rynki Kanady i ZEA przyznane zostały 30 firmom. W 2019 roku 43 wnioskodawców otrzymało rekomendację do wsparcia.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Morawiecki: “Powstanie nowy fundusz rządowy – Fundusz Patriotyczny”

Konkurs Polskie Mosty Technologiczne był do tej pory organizowany dziewięciokrotnie. Łącznie wystartowało w nim 900 polskich firm, grant zaś otrzymało około 300.

PAIH zwraca uwagę, że część firm, które brały udział w ubiegłorocznym naborze, podpisały z zagranicą kontrakty. Inne czekają na finalizację negocjacji, przerwanych z powodu pandemii COVID-19. “Planujemy uruchomienie kolejnych rund konkursowych w tym roku, jednak będzie to zależało od rozwoju sytuacji epidemicznej w poszczególnych krajach” – dodała Wójcik.

“Program Polskie Mosty Technologiczne jest realizowany w latach 2018-2023 i współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020” – czytamy.

pap / forsal.pl / kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply