Na stronie Konferencji Episkopatu Polski opublikowany został komunikat ws. obywatelskiego projektu ustawy zakazującej handlu w niedziele.

Wolna niedziela jest marzeniem wielu Polaków” – podkreśla prezydium Konferencji Episkopatu Polski. “Podobnie jak obywatele innych krajów europejskich, także Polacy – bez względu na religię czy światopogląd – winni mieć prawo do wolnej niedzieli” – głosi komunikat.

Biskupi przypomniełi słowa papieża Jana Pawła II, który o świętowaniu wolnej niedzieli w specjalnym dokumencie napisał: “Także w obecnej sytuacji historycznej mamy obowiązek tak działać, aby wszyscy mogli zaznać wolności, odpoczynku i odprężenia, które są człowiekowi niezbędne ze względu na jego ludzką godność oraz związane z nią potrzeby religijne, rodzinne, kulturowe i społeczne, trudne do zaspokojenia, jeśli nie jest zagwarantowany przynajmniej jeden dzień w tygodniu dający wszystkim możliwość wspólnego odpoczynku i świętowania(List Apostolski Dies Domini o świętowaniu niedzieli).

Autorzy komunikatu przypominają w tym kontekście, że na zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w czerwcu tego roku biskupi polscy jednomyślnie poparli obywatelski projekt ustawy zgłoszony przez NSZZ „Solidarność” w sprawie ograniczenia handlu w niedzielę.

Ten projekt jest głosem sprzeciwu wobec nadużyć związanych z wykorzystywaniem pracowników, a także próbą podkreślenia świątecznego charakteru niedzieli. Powszechnie oczekuje się, że inicjatywa związku zawodowego NSZZ „Solidarność” i znaczące poparcie społeczeństwa nie zostaną zlekceważone, a Parlament Rzeczypospolitej Polskiej przywróci i zabezpieczy narodowi polskiemu niedzielę jako wartość religijną, rodzinną i kulturową” – podkreślają biskupi.

Komitet Inicjatywy Ustawodawczej, w skład którego wchodzi Solidarność oraz inne organizacje społeczne, katolickie, pracownicze i pracodawców, złożył 2 września obywatelski projekt ustawy ograniczającej handel w niedziele. Pod projektem zebrano ponad pół miliona podpisów.

Projekt opracował NSZZ “Solidarność”. Według przedstawicieli komitetu pod obrady Sejmu może trafić z początkiem października.

Dokumenty złożono na ręce marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, o czym on sam poinformował na Twitterze. Pod jego gabinet reprezentanci inicjatywy przynieśli kilkanaście kartonów z podpisami.

Ustawa ma poparcie wszystkich grup dialogu społecznego. Uczynię wszystko, by Sejm zajął się nią bez zbędnej zwłoki” – napisał Kuchciński.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Pis poprze obywatelski projekt ustawy dotyczący handlu w niedziele.

Polacy podzieleni w sprawie zakazu handlu w niedziele.

kresy.pl/ episkopat.pl/ onet.pl

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jazmig
    jazmig :

    Gdyby Episkopat był przeciwko pracy w niedzielę, to uznałbym to za słuszną intencję, wynikającą z religii katolickiej, ale gdy sprzeciw dotyczy tylko handlu, to takie oświadczenie nie ma uzasadnienia religijnego.

  2. mop
    mop :

    ===== Czy Polska jest państwem wyznaniowym? Autor: Ryszard M. Zając =====
    Rzeczpospolita Polska jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli. Taka treść zawarta jest w artykule pierwszym naszej Konstytucji. Jak rozumieć ów konstytucyjny termin „dobro wspólne”? Jest oczywiste, iż w kontekście wyznaniowym oznacza on, iż państwo jest i powinno być takim samym dobrem dla każdego obywatela. Powtórzę: dla każdego. To, czy obywatel wyznaje, czy też nie wyznaje jakąkolwiek religię bądź światopogląd, powinno być jego prywatną, osobistą sprawą. Cywilizowane, demokratyczne państwo nie może w żaden sposób różnicować obywateli, także segregując ich na wierzących, bądź niewierzących, czy też na wyznających religią słuszną bądź niesłuszną. Jakiekolwiek różnicowanie obywateli, także ze względu na kwestie wyznaniowe, wiedzie wprost do dyskryminacji, do uprzywilejowania jednych kosztem drugich, prowadzi do niedemokratycznej sytuacji, w której są równi i ówniejsi. Brak takiej dyskryminacji tożsamy jest z pożądaną sytuacją równości praw wszystkich obywateli.
    Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej przesądza o nadaniu państwu polskiemu cech państwa wyznaniowego. Nadaje szczególny, nader uprzywilejowany status Kościołowi rzymskokatolickiemu. Oprócz tych podstawowych aktów prawnych, szereg innych unormowań ustawowych sytuuje ten Kościół na pozycji pupila władzy.
    Niezwykle istotna dla respektowania zasady rozdziału kościoła od państwa jest praktyka społeczna. W tym kontekście nie do pogodzenia z tą fundamentalną zasadą jest powszechna praktyka nadawania religijnego charakteru wszelkim niemalże bez wyjątku uroczystościom państwowym, umieszczanie w państwowych obiektach krzyży, a nawet zmuszanie do udziału w obrzędach religijnych. Warto tu przypomnieć, że chociaż ratyfikowane przez Polskę akty prawa międzynarodowego, a także polski kodeks karny zakazuje zmuszania do udziału w obrzędach religijnych, w majestacie państwa ta zasada prawna jest rozmiękczana. Co jakiś czas pojawiają się nawet próby cenzurowania obiegu kulturalnego poprzez wywieranie presji na twórców, by swe dzieła artystycznego wyrazu podporządkowali kościelnej doktrynie. Podobne przykłady można mnożyć. PROPONUJĘ POCZYTAĆ http://www.kulturaswiecka.pl/node/58

    • mop
      mop :

      PS… „Świadoma manipulacja zorganizowanych przyzwyczajeń i przekonań mas jest ważnym elementem “demokratycznego” społeczeństwa. Jesteśmy rządzeni, nasz rozum jest kształtowany, nasze gusta i guściki kreowane, nasze idee są w większości sugerowane przez ludzi, o których myśmy nigdy nic nie słyszeli.” Z TEGO CO ROBI polskojęzyczny pisdzielczy nierząd WYNIKA,ŻE MA ON PLACT”f”O GŁEBOKO W DUPIE !!! W Polsce obecnie 6mln ludzi cierpi na choroby psychiczne, a w ostatnich wyborach na PIS głosowało 5 711 687 wyborców. Wnioski nasuwają się same,prawda !