Trwa kampania Polonia Semper Fidelis, w której zbierane są podpisy pod petycją do abp. Stanisława Gądeckiego, by potwierdził tradycyjną naukę Kościoła w sprawie nierozerwalności małżeństwa. Akcja jest konsekwencją kontrowersyjnych interpretacji adhortacji apostolskiej Amoris Laetitia, jakie ukazały się w niektórych krajach. Petycja jest dostępna na stronie PoloniaSemperFidelis.pl.

Ogłoszona przez papieża Franciszka adhortacja apostolska Amoris Laetitia zapoczątkowała w Kościele dyskusję na temat nierozerwalności małżeństwa. Pojawiły się szokujące interpretacje – w szczególności ze strony niemieckich biskupów – nagłaśniane przez media i chętnie podchwytywane przez niektóre grupy katolików, jakoby nauczanie Kościoła w tej kwestii uległo zmianie.

Chcą wprowadzić zamęt

Środowiska znane z walki z Kościołem idą dalej i mówią wprost: Papież Franciszek uchylił drzwi do Komunii Świętej dla niektórych rozwodników żyjących w ponownych związkach. Pojawiają się też próby uzasadnienia poprawności doktrynalnej takiego poglądu poprzez stwierdzenie, że nie jest to zerwanie z dotychczasowym nauczaniem Kościoła, lecz wyraz jego rozwoju. 

Niestety tego typu opinie przyczyniają się do coraz większego zamętu w duszach wiernych, którzy w tych trudnych dla katolików czasach, nadal starają się wytrwać w wierności nauce Chrystusa o małżeństwie.

Wobec wątpliwości i niejasności związanych z niektórymi zapisami adhortacji apostolskiej, Instytut Ks. Piotra Skargi postanowił zorganizować kampanię Polonia Semper Fidelis.

W ramach akcji każdy może złożyć podpis pod specjalną petycją z prośbą o potwierdzenie tradycyjnej nauki Kościoła w sprawie nierozerwalności małżeństwa. Jej treść znajduje się na stronie PoloniaSemperFidelis.pl. Wszystkie podpisy wraz z apelem trafią na ręce Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, abp. Stanisława Gądeckiego. Akcja zyskała poparcie kilkudziesięciu tysięcy Polaków.

Potrzebne świadectwo

Kościół potwierdza swoją praktykę, opartą na Piśmie Świętym, niedopuszczania do Komunii Eucharystycznej rozwiedzionych, którzy zawarli ponowny związek małżeński – pisał św. Jan Paweł II w adhortacji apostolskiej Familiaris consortio. To ważne słowa świętego papieża, które przypominają światu, że nauczanie Kościoła o małżeństwie nigdy nie uległo zmianie.

Idea akcji odwołuje się do potrzeby dania świadectwa Prawdzie i zatrzymania spirali niedomówień, błędów i nieporozumień w praktyce duszpasterskiej. Podpisanie petycji może być dla świeckich wiernych nie tylko potwierdzeniem ich oddania nauczaniu papieża z Polski, ale także moralnym drogowskazem dla ich otoczenia.

Warto także zauważyć, że dotychczas polscy biskupi wielokrotnie stawali w obronie tradycyjnego rozumienia instytucji małżeństwa i rodziny. Działo się tak m.in. podczas obu sesji synodu o rodzinie, które odbyły się już za pontyfikatu papieża Franciszka. Stąd też uzasadnione są oczekiwania odnośnie potwierdzenia tego nauczania przez Episkopat Polski, tym bardziej, że biskupi pochylali się nad tą sprawą podczas prac Konferencji. Spodziewanego dokumentu, odwołującego się do adhortacji Amoris Laetitia, do tej pory jednak nie opublikowano.

Pch24.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz