Tysiące zniczy rozświetliło najstarszą nekropolię Wilna w Dniu Wszystkich Świętych za sprawą harcerzy ze Związku Harcerstwa Polskiego na Litwie.

Mimo niesprzyjającej pogody harcerze rozstawili na mogiłach Cmentarza na Rossie kilka tysięcy zniczy. Na cmentarzu spoczywa wielu przedwojennych mieszkańców Wilna, wielu zasłużonych nie tylko dla miasta ale i dla całego narodu polskiego. Zorganizowana akcja ich upamiętniania jest tym ważniejsza, że w przypadku wielu mogił, w Wilnie, na skutek burzliwej historii, nie mieszkają już żadni krewni pochowanej osoby.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

„1 listopada dotarliśmy na Rossę przed godziną 14.00. Na cmentarzu było dość tłoczno, wszędzie słyszeliśmy język polski.” Mimo że rozstawianie zniczy w ramach akcji „Światełko dla Rossy” miało się zacząć o 14.30, harcerze i wolontariusze byli postawieni w stan gotowości o wiele wcześniej” – relacjonuje redakcja polskiego portalu na Litwie, Wilnoteki. Zwraca uwagę, że w kiepskich warunkach pogodowych roznoszenie pudeł ze zniczami stromymi ścieżkami Rossy, rozstawianie zniczy i odpalanie ich przemoczonymi zapałkami było dla młodych ludzi ciężką pracą.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Po trzech godzinach, gdy dziennikarze opuszczali cmentarz, harcerze nadal pracowali. Redakcja podkreśla, że działania podjęte 1 listopada są tylko zwieńczeniem wysiłków wielu ludzi w Polsce i na Wileńszczyźnie. W różnych ich zakątkach, różni ludzie i organizacje prowadzą zbiórkę zniczy, a potem organizują ich transport. Część wolontariuszy osobiście dostarcza znicze z Polski.

W reportażu przygotowanym przez redakcję Wilnoteki uczestnicy akcji opowiadali o swoich motywach i wyjątkowych wrażeniach z prowadzonej akcji.

wilnoteka.lt/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz