31 października na Kremlu gościł prezydent Mołdawii Igor Dodon. W składzie jego delegacji znalazła się Irina Włah, baszkan czyli prezydent Gagauzji, autonomicznego regionu w ramach Mołdawii.

W skład delegacji Dodona, która spotkała się 31 października z prezydentem Rosji, poza liderką Gagauzji wchodził także ambasador Mołdawii w Moskwie Adndriej Neguca oraz przewodnicząca frakcji Partii Socjalistów w mołdawskim parlamencie Zinaida Greczanyj. Właśnie z tej partii wywodzi się prezydent Dodon. Stronę rosyjską reprezentował obok Putina minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow, specjalny przedstawiciel prezydenta do spraw rozwoju współpracy gospodarczo-handlowej z Mołdawią Dmitrij Kozak, doradca prezydenta Jurij Uszakow i ambasador Rosji w Kiszyniowie Oleg Wasniecow.

Witając na Kremlu mołdawską delegację Putin stwierdził, że przykłada dużą wagę do rozwoju stosunków rosyjsko-mołdawskich. “Ostatnimi czasy, między innymi dzięki waszym osobistym wysiłkom, sytuacja się zmienia, szczególnie w sferze stosunków gospodarczo-handlowych, otworzono znaczną liczbę przedsiębiorstw winiarskich i warzywnych, [wytwórców] surowców rolnych dla dostaw na rynek rosyjski. W zeszłym roku zwiększenie importu z Mołdawii do Rosji wyniosło 40%. Ta tendencja utrzymuje się” – powiedział do Dodona Putin, zaznaczając, że chce porozmawiać o “całym kompleksie” stosunków rosyjsko-mołdawskich.

Eksport Mołdawii do Rosji ma zostać jeszcze zwiększony poprzez zniesienie kolejnych ceł na mołdawskie produkty rolne, co nastąpi 1 stycznia 2019 r. Zostaną zniesione rosyjskie cła na mołdawskie warzywa, owoce (jabłka, czereśnie, śliwki i nektarynki), warzywa i owoce konserwowane i wina. Przedstawiciel Rosji w postaci prezydenta Tatarstanu Rustama Minnichanowa pojawi się na IV Forum InvestGaguzia jaki odbędzie się w autonomicznym regionie na południu Mołdawii. Putin opowiedział się za zwiększeniem rosyjskich inwestycji w Gagauzji. Gagauzowie sprzeciwiają się integracji Mołdawii w Unią Europejską. Władze autonomicznego regionu opowiadają się za współpracą z Rosją i uważają, że w przypadku dołączenia tego państwa do UE mają prawo ogłosić niepodległość Gagauzji.

Politycy rozmawiali także o amnestii dla obywateli Mołdawii, którzy naruszyli rosyjskie przepisy migracyjne. Rosja pozostaje jednym z głównych celów emigracji zarobkowej obywateli Mołdawii, która przybiera znaczne rozmiary.

Czytaj także: Jak działa autonomia – wymiana młodzieży w Gagauzji [+VIDEO/+FOTO]

actualitati.md/gagauzia24.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply