25 czerwca 1911 roku we Lwowie powstał Związek Polski Piłki Nożnej (ZPPN), jedna z najważniejszych organizacji w początkach polskiego futbolu.
Został utworzony z inicjatywy Stanisława Kopernickiego, prezesa Cracovii, przez cztery kluby założycielskie: Czarnych Lwów, Pogoń Lwów, Cracovię i RKS Kraków. W realiach zaborów miało to
znaczenie nie tylko sportowe, lecz także narodowe, ponieważ polskie środowisko piłkarskie w Galicji uzyskało własną strukturę organizacyjną.
W czasie, gdy państwo polskie nie istniało, powołanie odrębnej organizacji piłkarskiej przez Polaków w Galicji było formą sportowego samookreślenia. ZPPN działał w ramach Austriackiego Związku
Piłki Nożnej, ale porządkował życie piłkarskie polskich klubów i wzmacniał ich samodzielność organizacyjną.