Witold Pruszkowski

Witold Pruszkowski
Berszad koło Odessy 1846 – Budapeszt 1896

Malarz wykształcony w Monachium i Krakowie. Malował sceny z ludowych baśni i legend, portrety, pejzaże, a także kompozycje symboliczne , często inspirowane przez poezje Słowackiego. Malarstwo Witolda Pruszkowskiego łączy elementy realizmu, romantycznej fantastyki, nastrojowości i mistycyzmu. W późniejszych dziełach widoczny jest wpływ impresjonizmu.

Z najbardziej znanych dzieł mozna wymienić: Portret Kazimierza Bartoszewicza(1876), Rusałki(1877), Przy studni(1882), Eloe wśród grobów (1892) i Śmierć Elenai(ok. 1892).

Encyklopedia Powszechna PWN, Warszawa 1975.

*Zdjęcia i opisy pochodzą ze strony: http://www.pinakoteka.zascianek.pl/ i umieszczone zostały dzięki uprzejmości pana Witolda Raczunasa.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz