Józef Peszka

Józef Peszka
Kraków 1767 – Kraków 1831

Naukę rozpoczął w Krakowie u D. Estreichera, a od 1786 uczył się w Warszawie u F. Smuglewicza, któremu zawdzięczał najwięcej w sprawach artystycznych. Dzięki poparciu H. Kołłątaja został wprowadzony w patriotyczne kręgi posłów Sejmu Czteroletniego, co zaowocowało zamówieniem warszawskiego magistratu na 11 portretów wybitnych osobistości Sejmu. W latach 1793-1812 bywał w Wilnie, Petersburgu, Moskwie, Grodnie i Nieświeżu. W 1813 wrócił do Krakowa, gdzie wraz z J. Brodowskim organizował Akademię Sztuk Pięknych.
Malował obrazy historyczne, religijne, pejzaże. Przede wszystkim był portrecistą.

*Zdjęcia i opisy pochodzą ze strony: http://www.pinakoteka.zascianek.pl/ i umieszczone zostały dzięki uprzejmości pana Witolda Raczunasa.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz