Święte Błota

Film jest relacją z drugiego etapu akcji rozpoczętej w 2010 roku. Grupa Polaków i Białorusinów posadziła wówczas młody dąb na miejscu w którym jeszcze 20-30 lat temu stał ogromny, wiekowy dąb pod którym odbyła się jedna z ważniejszych bitew powstania styczniowego. W okresie międzywojennym ok. 500 metrów od dębu stał krzyż pod którym jesienią odbywały się uroczystości poświęcone bohaterom poległym w okolicach dębu na miejscu, które okoliczna ludność ze względu na poległych nazywała Świętymi Błotami.

Jak mówią świadkowie, krzyż stał w pobliżu dębu jeszcze w latach 60-tych. W roku 2011 postanowiliśmy na pamiątkę powstania postawić na dawnym miejscu nowy krzyż.

Produkcja: Stowarzyszenie Dialog Kultur. Realizacja: Wojciech Szewczak. Muzyka: Piotr Krępeć, Adam Cudak

Zobacz także film „Święty Dąb”:

[link=http://kresy.pl/kresopedia,wideoteka?zobacz/swiety-dab]

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz