Święte Błota

Film jest relacją z drugiego etapu akcji rozpoczętej w 2010 roku. Grupa Polaków i Białorusinów posadziła wówczas młody dąb na miejscu w którym jeszcze 20-30 lat temu stał ogromny, wiekowy dąb pod którym odbyła się jedna z ważniejszych bitew powstania styczniowego. W okresie międzywojennym ok. 500 metrów od dębu stał krzyż pod którym jesienią odbywały się uroczystości poświęcone bohaterom poległym w okolicach dębu na miejscu, które okoliczna ludność ze względu na poległych nazywała Świętymi Błotami.

Jak mówią świadkowie, krzyż stał w pobliżu dębu jeszcze w latach 60-tych. W roku 2011 postanowiliśmy na pamiątkę powstania postawić na dawnym miejscu nowy krzyż.Produkcja: Stowarzyszenie Dialog Kultur. Realizacja: Wojciech Szewczak. Muzyka: Piotr Krępeć, Adam Cudak

Zobacz także film „Święty Dąb”:

[link=http://kresy.pl/kresopedia,wideoteka?zobacz/swiety-dab]

[layerslider id=”34″]

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
[layerslider id="44"]
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz