„Rzeczpospolita”: Patrioty na finiszu - umowa już w marcu?

/
Najprawdopodobniej w marcu podpisana zostanie umowa na dostawy…

"Wybranówka" - zwiastun filmu dokumentalnego poświęconego stosunkom polsko-ukraińskim

/
Moja babcia Stefania Bassara spędziła swoje dzieciństwo w Wybranówce. Rok temu zrealizowaliśmy film dokumentalny poświęcony jej wspomnieniom z tamtego okresu, połączony z rodzinną wyprawą na Ukrainę. Zachęcam do obejrzenia zwiastuna, który jest dostępny pod tym adresem: https://www.youtube.com/watch?v=9Ol28enq8Q4 W 1944 roku wojna rozdzieliła ją z ukochaną Wybranówką, wyznaczając w jej życiu istotną cezurę. Mała wieś na terenie dzisiejszej Ukrainy była miejscem, w którym spędziła dzieciństwo, ale również doświadczyła okropieństw wojny, stając się świadkiem bratobójczych walk między Ukraińcami i Polakami. Od tej pory jej marzeniem jest jeszcze raz zobaczyć miejsce, gdzie dorastała i z którym nigdy nie zdążyła się pożegnać. Szukam osób związanych z tamtym regionem, które mogłyby się podzielić swoimi wspomnieniami lub w jakikolwiek sposób poszerzyć moją wiedzę na temat Wybranówki i okolic.

Ostatni bój Ponurego (fragmenty)

/
Fragmenty materiału zrealizowanego w 2011 roku na Białorusi, które wejdą do przygotowywanego filmu dokumentalnego pt. "Ostatni bój Ponurego". Produkcja: Stowarzyszenie Dialog Kultur, realizacja: Wojciech Szewczak.

Święte Błota

/
Film jest relacją z drugiego etapu akcji rozpoczętej w 2010 roku. Grupa Polaków i Białorusinów posadziła wówczas młody dąb na miejscu w którym jeszcze 20-30 lat temu stał ogromny, wiekowy dąb pod którym odbyła się jedna z ważniejszych bitew powstania styczniowego. W okresie międzywojennym ok. 500 metrów od dębu stał krzyż pod którym jesienią odbywały się uroczystości poświęcone bohaterom poległym w okolicach dębu na miejscu, które okoliczna ludność ze względu na poległych nazywała Świętymi Błotami.

Pierwszy film śledczy o tragedii smoleńskiej

/
Dziś w pierwszą rocznicę katastrofy smoleńskiej, zachęcamy wszystkich użytkowników naszego portalu do obejrzenia pierwszego śledczego filmu o katastrofie smoleńskiej.