Kartka z kalendarza: 25 września 1604 roku – pogrom Szwedów pod Białym Kamieniem

Jan Karol Chodkiewicz dysponując zaledwie 2300 żołnierzami, pokonał armię szwedzką liczącą około 7000 żołnierzy.

Jan Karol Chodkiewicz dysponując zaledwie 2300 żołnierzami, pokonał armię szwedzką liczącą około 7000 żołnierzy. Husaria rozbiła lewe skrzydło przeciwnika, złożone z rajtarii, a następnie uderzyła na piechotę dowodzoną przez Hiszpana Alonzo de Canuta. Gdy do akcji ruszyło lewe skrzydło i centrum Chodkiewicza, oddziały przeciwnika zostały zepchnięte w błota i rozpoczął się pogrom. Na placu boju pozostało do 3000 nieprzyjaciół. Zdobyto 26 chorągwi, 6 dział i cały tabor. Straty własne wyniosły 81 zabitych i około 100 rannych.

Radosław Sikora
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz