Kartka z kalendarza: 25 września 1604 roku – pogrom Szwedów pod Białym Kamieniem

Jan Karol Chodkiewicz dysponując zaledwie 2300 żołnierzami, pokonał armię szwedzką liczącą około 7000 żołnierzy.

Jan Karol Chodkiewicz dysponując zaledwie 2300 żołnierzami, pokonał armię szwedzką liczącą około 7000 żołnierzy. Husaria rozbiła lewe skrzydło przeciwnika, złożone z rajtarii, a następnie uderzyła na piechotę dowodzoną przez Hiszpana Alonzo de Canuta. Gdy do akcji ruszyło lewe skrzydło i centrum Chodkiewicza, oddziały przeciwnika zostały zepchnięte w błota i rozpoczął się pogrom. Na placu boju pozostało do 3000 nieprzyjaciół. Zdobyto 26 chorągwi, 6 dział i cały tabor. Straty własne wyniosły 81 zabitych i około 100 rannych.Radosław Sikora

[layerslider id=”34″]

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
[layerslider id="44"]
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz