Na naszym kanale YouTube został opublikowany nowy Przegląd Kresowy, a w nim redaktorzy Adam Szabelak i Mateusz Pławski omawiają między innymi tekst nowej roty przysięgi na Politechnice Wrocławskiej.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia kolejnego Przeglądu Kresowego, a także do zasubskrybowania naszego Newslettera. W kolejnym filmie, redaktorzy Adam Szabelak i Mateusz Pławski omawiają między innymi tekst nowej roty przysięgi na Politechnice Wrocławskiej.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

4261.49 PLN    (19.37%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jak informowaliśmy, osoby przyjęte na studia i do szkoły doktorskiej w Politechnice Wrocławskiej składają kontrowersyjne ślubowanie dotyczące „przeciwstawiania się każdej formie mowy nienawiści”. Studenci nie kryją oburzenia.

Nowy zapis w tekście ślubowania brzmi w pełni: „szanować godność każdego człowieka i przeciwstawiać się każdej formie mowy nienawiści”. W poprzednich latach studenci ślubowali jedynie, że będą zdobywać wytrwale wiedzę i umiejętności, kształcić umysł i charakter do twórczego i odpowiedzialnego życia, postępować godnie i uczciwie, w zgodzie z prawem, tradycją i obyczajami akademickimi oraz dbać o dobre imię Politechniki Wrocławskiej.

Redaktorzy rozmawiali również o sytuacji z Huty Pieniackiej. Ukraińscy nacjonaliści z neobanderowskiej partii Swoboda uznali słowa przedstawicieli władz Polski w Hucie Pieniackiej o ludobójstwie na rdzennej polskiej ludności za „antyukraińską propagandę”, „przejawy wrogości” i podżeganie do nienawiści. Żądają reakcji władz w Kijowie i SBU.

„Prezydent Polski Andrzej Duda i wicemarszałek Sejmu Małgorzata Hosnewśka [sic!] oskarżyli Ukrainę o ludobójstwo Polaków, jakie rzekomo popełniono podczas II wojny światowej we wsi Huta Pieniacka na Lwowszczyźnie. Przy czym kierownictwo Polski porównało swoich rodaków z tatarami krymskimi, nazywając ich <<rdzenną>> ludnością na tych ziemiach ” – pisze powiązany ze środowiskami neobanderowskimi portal vgolos.vom.ua. Zaznacza przy tym, że neobanderowska partia Swoboda wezwała Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy do wszczęcia śledztwa „w sprawie wypowiedzi i działań strony polskiej jako możliwego zagrożenia bezpieczeństwa narodowego”. Partia ta żąda też reakcji ze strony ukraińskiego prezydenta, rządu, resortu spraw zagranicznych oraz parlamentu.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz