Minister spraw zagranicznych ChRL Wang Yi podejmując zastępczynię sekretarza stanu USA Wendy Sherman użył wobec niej twardego tonu.

Wobec wiceszefowej amerykańskiej dyplomacji Wang Yi wyznaczył w poniedziałek trzy czerwone linie mające określać warunki, w których relacje Chin z USA będą pozostawać na normalnej stopie. Według dyplomaty Stanu Zjednoczone nie powinny podważać systemu politycznego Chińskiej Republiki Ludowej i stosować wobec niej dywersji ideologicznej. USA powinny także zaprzestać prób zakłócenia rozwoju ekonomicznego Chin poprzez politykę różnego rodzaju sankcji i blokad. W końcu nie powinny kontestować suwerennej polityki ChRL w Sinciangu, Hongkongu, Tybecie i wobec Tajwanu.

Wang Yi posługiwał się wobec Sherman ostrym tonem. Jak zrelacjonowała agencja informacyjna Xinhua minister spraw zagranicznych ChRL oskarżył władze USA o “arogancję” i “uprzedzenia” wobec jego państwa. Jak stwierdził, Waszyngton może wybrać “racjonalną” i “pragmatyczną” politykę wobec jego państwa. Będzie to, według Wang Yi wybór między “konfrontacją”, a “polepszeniem” relacji chińsko-amerykańskich.

Szef chińskiej dyplomacji ocenił, że administracja Bidena kontynuuje linię Donalda Trumpa i dąży wręcz do spowolnienia modernizacji ChRL – “Taki zamiar jest skazany na porażkę teraz i jeszcze bardziej w przyszłości” – powiedział Wang Yi.

Spotkanie podsumował także amerykański Departament Stanu. Doceniając możliwość dialogu z chińskim partnerem jego wiceszefowa “wyraziła zaniepokojenie […] dotyczące szeregu działań ChRL, które są sprzeczne z wartościami i interesami naszymi oraz naszych sojuszników i partnerów, a także podważają międzynarodowy porządek oparty na zasadach.”

W relacji opublikowanej na oficjalnej stronie internetowej Departamentu Stanu napisano, że Sherman “W szczególności poruszyła nasze obawy dotyczące praw człowieka, w tym antydemokratycznych represji Pekinu w Hongkongu; trwającego ludobójstwa i zbrodni przeciwko ludzkości w Sinciangu; nadużyć w Tybecie; ograniczenia dostępu do mediów i wolności prasy. Mówiła również o naszych obawach dotyczących zachowania Pekinu w cyberprzestrzeni; w Cieśninie Tajwańskiej; na Morzu Wschodniochińskim i Południowochińskim.”

Czytaj także: Chińscy generałowie mówią o konieczności przygotowania się na możliwość konfrontacji z USA

xinhuanet.com/state.gov/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply