Siły bezpieczeństwa zapobiegły zamachowi terrorystycznemu w Chabarowsku, przejęły koktajle Mołotowa, broń białą i flagę międzynarodowej organizacji terrorystycznej – poinformowała FSB w oświadczeniu w piątek.
Federalna Służba Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej poinformowała, że zapobiegła zamachowi terrorystycznemu w Chabarowsku. W wyniku podjętych działań zatrzymano urodzonego w 1988 r. obywatela jednej z republik środkowoazjatyckich, który na polecenie przywódców międzynarodowych terrorystów planował dokonanie aktu terrorystycznego z użyciem urządzeń zapalających w zatłoczonym miejscu.
Sprawca miał następnie udać się do strefy działań wojennych na Bliskim Wschodzie, aby uczestniczyć w działaniach grup terrorystycznych.
Przejęto gotowe do użycia koktajle Mołotowa, broń białą i flagę międzynarodowej organizacji terrorystycznej. Stwierdzono, że telefon zatrzymanego zawierał nagranie wideo jego przysięgi złożonej przywódcom terrorystów oraz korespondencję z dyskusją na temat planowanego ataku terrorystycznego.
Niedoszły sprawca przebywa obecnie w areszcie.
Jak informowaliśmy, w sobotę w Chabarowsku po raz kolejny odbyła się masowa akcja poparcia na rzecz Siergieja Furgała, gubernatora Kraju Chabarowskiego aresztowanego tydzień temu pod zarzutem zlecenia zabójstw dwóch biznesmenów przed kilkunastu laty. Demonstracja odbyła pomimo braku odpowiedniej zgody ze strony lokalnych władz.
Według rosyjskich mediów, ludzie zdecydowali się tysiącami wyjść na ulice pomimo ponad trzydziestostopniowego upału i ostrzeżeń ze strony władz oraz lekarzy, także w związku z sytuacją epidemiczną dotyczącą COVID-19. Cała akcja trwała prawie pięć godzin.
Poza Chabarowskiem, tego samego dnia akcje poparcia dla Furgała odbyły się również we Władywostoku i w Komsomolsku nad Amurem.
W sobotnim proteście w Chabarowsku brało udział, według różnych źródeł, od niespełna 10 tysięcy (wg lokalnych władz) do ponad 20 tys., a nawet 50 tys. ludzi (BBC za obecnymi na miejscu korespondentami mniejszych mediów). Według rosyjskich mediów, największą i najliczniejszą jak dotąd demonstracją w tym mieście ws. Furgała była pierwsza akcja, która odbywał się 11 lipca. Oficjalne rosyjskie agencje podają liczbę uczestników na 10-12 tysięcy, przy czym część źródeł uważa, że dane te są mocno zaniżone.
Media zwracają uwagę na skalę protestów i ich regularność. Opozycyjna względem Kremla „Nowaja Gazieta” zwraca też uwagę, że w czasie niedawnego referendum prawie 38 proc. głosujących z Kraju Chabarowskiego głosowało przeciwko zmianom w rosyjskiej konstytucji. Podkreśla też, że trwające od tygodnia z różnym natężeniem protesty nie były tłumione przez policję, a same demonstracje były pokojowe i spokojne, bez aktów wandalizmu czy agresji. Gazeta sugeruje, że świadczy to o tym, iż dotychczasowe rozruchy podczas różnych wcześniejszych demonstracji, szczególnie w Moskwie, były efektem prowokacji rosyjskich służb. Zaznacza też, że w Chabarowsku służby bezpieczeństwa koncentrują się na ochronie porządku podczas protestów.
Furgał jest podejrzany o zlecenie zabójstwa dwóch dawnych rywali biznesowych, a także o próbę zamachu na przedsiębiorcę w obwodu amurskiego. W 2004 roku przedsiębiorca Jewgienij Zorja został zastrzelony na ulicy w Chabarowsku. W 2005 roku zastrzelono innego biznesmena Olega Bułatowa. Jako członek Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji (LDPR) Władimira Żyrinowskiego, został gubernatorem Chabarowska we wrześniu 2018 roku, pokonując ówczesnego p.o. gubernatora Wiaczesława Szporta z proputinowskiej partii Jedna Rosja.
Kresy.pl / dvnovosti.ru































