W Bielsku-Białej jeszcze w tym roku stanie pomnik ofiar Rzezi Wołyńskiej

Władze Bielska-Białej poinformowały, że jeszcze przed końcem roku w mieście stanie pomnik poświęcony Polakom pomordowanym przez ukraińskich nacjonalistów w trakcie ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.

Jak poinformował w piątek magistrat Bielska-Białej, pomnik ma powstać jeszcze w tym roku. Ma upamiętniać Polaków pomordowanych przez OUN-UPA na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej, a także Ukraińców, którzy w czasie tego ludobójstwa ratowali Polaków, narażając własne życie.

Pomnik, wykonany z łupanego granitu, ma stanąć na cmentarzu Wojska Polskiego. Będzie miał formę prostopadłościanu o wysokości ponad 2 m. W zagłębieniu w formie krzyża zostanie umieszczona figura Chrystusa, wyglądająca tak, jakby została zniszczona w pożodze.

Na pomniku zostanie również umieszczona następująca inskrypcja:

„W hołdzie Polakom – ofiarom ludobójstwa na Wołyniu i w Galicji Wschodniej, zamordowanym przez OUN, UPA i inne formacje zbrojne ukraińskich nacjonalistów w latach 1943-1945 oraz Ukraińcom ratującym Polaków przed straszliwą śmiercią za cenę własnego życia”.

Ponadto, na pomniku znajdą się słowa św. Jana Pawła II, wypowiedziane we Lwowie w 2001 roku: „Niech dzięki oczyszczeniu pamięci historycznej wszyscy będą gotowi stawiać wyżej to co jednoczy niż to co dzieli, ażeby razem budować przyszłość”.

Autorem projektu jest Jacek Grabowski, mieszkaniec Bielska-Białej pochodzący z Kresów. Urodził się w Stryju w 1943 roku.

Według Szymona Gąsowskiego z biura prasowego magistratu, pomnik stanie jeszcze w tym roku. Data jego odsłonięcia na razie nie została wyznaczona. Pomnik został ufundowany przez samorząd Bielska-Białej.

Miesiąc temu, w dniu w którym Ukraina świętowała 75. rocznicę powstania UPA, w Lublinie uczczono ofiary tej zbrodniczej organizacji. W sobotę 14. października na skwerze Ofiar Wołynia w Lublinie dokonano aktu uroczystego wmurowania kamienia węgielnego pod Pomnik Ofiar Wołynia. Jest nim urna zawierająca ziemię z 37 miejscowości, w których ukraińscy nacjonaliści dokonywali zbrodni na Polakach. Inicjatorem powstania pomnika jest lubelski Kresowianin Zdzisław Koguciuk. Budowę pomnika wsparł Instytut Pamięci Narodowej. Zakończenie budowy monumentu ma nastąpić jeszcze w tym roku.

dzieje.pl  / PAP / Kresy.pl

Tagi: , , , , , , , , , , , , ,
forma płatności