77. rocznica niemieckiej agresji na Polskę

W czwartek nad ranem na gdańskim Westerplatte odbyły się obchody 77. rocznicy wybuchu II wojny światowej, z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i premier Beaty Szydło. „Nie można godzić się na odnowienie koncertu mocarstw” – podkreślił prezydent.

Zgodnie z tradycją, uroczystości na Westerplatte rozpoczęły się tuż przed 4.45. 1 września 1939 roku, o tej godzinie, III Rzesza zaatakowała Polskę. Pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża odbył się Apel Pamięci, po czym oddano salwę honorową.

„Składamy hołd wszystkim, którzy zginęli podczas drugiej wojny światowej” – mówił podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda. W swoim wystąpieniu zaznaczył, że dziś należy zrobić wszystko, by taka sytuacja nigdy więcej nie dotknęła ani naszego kraju, ani naszych sąsiadów. W tym kontekście pośrednio odniósł się także do sytuacji na Ukrainie i działań Rosji:

– Nie można pozwolić na to, aby wracały w Europie ambicje i działania o charakterze imperialnym, nie można się godzić na łamanie prawa międzynarodowego, nie można przymykać oka na odbieranie innym wolności i przesuwanie siłą granic w Europie.

Duda zdecydowanie wystąpił również przeciwko nowemu „koncertowi mocarstw”:

– Nie można godzić się na odnowienie koncertu mocarstw, bo odnowienie koncertu mocarstw prędzej czy później skończy się zachłannym zagarnianiem tego, co mają słabsi. Historia nas tego nauczyła. Dziś musimy twardo o tym mówić i przypominać u nas i na forum międzynarodowym.

Duda podkreślił, że Polacy nie mają powodów do kompleksów:

– Zawsze nawet gdy byliśmy w niewoli, staliśmy po stronie wolnego świata. Nie było u nas kolaboracyjnego rządy.

Przed rozpoczęciem uroczystości prezydent i szef MON Antoni Macierewicz złożyli kwiaty na Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego, na terenie Westerplatte. Modlitwę za poległych odmówi metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.

Na zakończenie uroczystości delegacje władz państwowych, parlamentarzyści, kombatanci oraz przedstawiciele samorządów złożyli przed pomnikiem wieńce i zapalili znicze.

PAP / RIRM / TVP.info / Kresy.pl

forma płatności