Wkrótce może zostać ujawniony raport, który od prawie 15 lat pozostawał tajny.
Dokument powstał w grudniu 2002 roku. Został przygotowany przez komisje Izby Reprezentantów i Senatu ds. wywiadu. Utajnieniu uległo 28 z 800 stron sprawzdania. Według oficjalnego stanowiska nastąpiło to z powodu ochrony metod amerykańskiego wywiadu i jego źródeł.
Były wiceszef senackiej komisji ds. wywiadu, były senator z Florydy Bob Graham, zgłosił postulat ,ujawnienia tych 28 stron. Według niego Saudyjczycy, zwłaszcza pracownicy ambasady Arabii Saudyjskiej w Waszygtonie i konsulatu w Kaliforni udzielali pomocy finansowej terrorystom, którzy dokonali zamachów 11 września 2001 roku.
Szef CIA John Brennan udzielil wywiadu telewizji Al-Arabija. Stwierdził, że 28 tajnych stron zostanie upublicznionych. “Myślę, że dobrze by było, gdyby tak się stało. Jednak ludzie nie powinni traktować tego jako dowodu na współudział Saudyjczyków w zamachach” – zastrzegł jednak. Dodał również: “Jest to bardzo wstępny raport, w którym próbowano zebrać informacje o tym, kto był odpowiedzialny“.
Brennan przypomaniał inny raport z 2004 w którym komsja ds. zamachów 9/11 “dokładnie przeanalizowała zarzuty dotyczące saudyjskiego zaangażowania, zaangażowania saudyjskiego rządu, i wniosek był taki, że nie ma dowodów, iż saudyjski rząd jako instytucja popierał te ataki lub że robili to indywidualnie przedstawiciele władz Arabia Saudyjskiej“.
kresy.pl / stooq.pl






























