Pentagon oficjalnie potwierdził informacje o incydencie nad Morzem Żółtym z udziałem amerykańskiego samolotu zwiadowczego i chińskich myśliwców, do którego doszło 15 września.
Jak poinformował sekretarz prasowy Peter Cook, samolot RC-135 został przechwycony przez parę chińskich samolotów myśliwsko-bombowych Xian JH-7. Doszło do tego w międzynarodowej przestrzeni powietrznej, około 80 mil na wschód od półwyspu Szandung, czyli między Chinami a Koreą Południową.
„Jeden z manewrów wykonanych przez chiński samolot podczas przechwycenia został przez załogę RC-135 odebrany jako niebezpieczny”– powiedział Cook. Zaznaczył jednak, że nic nie wskazywało, by miało dojść do kolizji.
Według wcześniejszych informacji, jeden z chińskich samolotów miał przelecieć przed nosem amerykańskiej maszyny w bardzo bliskiej odległości.

JH-7. Fot. wikimedia.org

RC-135. Fot. USAF
Janes.com / Kresy.pl





























