W obwodzie irkuckim ogłoszono stan podwyższonej gotowości, który obejmuje ograniczenia w sprzedaży paliw osobom fizycznym. Region ten położony jest w odległej części Syberii, niedaleko granicy Mongolii.
„Ogłaszamy stan podwyższonej gotowości w regionie. Jest to niezbędny środek w celu zapobieżenia sytuacji nadzwyczajnej. Stacje benzynowe Rosnieftu ograniczają sprzedaż paliw osobom fizycznym do 50 litrów dziennie na pojazd na jedno tankowanie. Inne stacje benzynowe mogą ustalić niższy limit” – napisał na swoim oficjalnym kanale w komunikatorze Max gubernator obwodu irkuckiego Igor Kobziew.
Zwykli obywatele będą mogli tankować paliwo wyłącznie wprost do baku. Sprzedaż do kanistrów czy innych pojemników służących do przechowywania została zakazana.
Ograniczenia te nie będą dotyczyć służb ratunkowych, straży pożarnej, pogotowia ratunkowego, sprzętu komunalnego i rolniczego.
Pracodawcom organizacji niezwiązanych z podstawowymi usługami zalecono przeniesienie jak największej liczby pracowników do pracy zdalnej, jak zrelacjonowała w niedzielę agencja informacyjna Interfax.
Obwód irkuski nie jest pierwszym regionem Rosji, w którym wprowadzono reglamentację sprzedaży paliw. Do różnego stopnia ograniczeń posunięto się już w obwodzie twerskim, tambowskim, lipieckim, włodzimierskim, kałuskim, tulskim, rostowskim, w Dagestanie, Udmurcji, Sewastopolu i Republice Krym.
Na Krymie reglamentacja została wprowadzona jeszcze 4 czerwca. Od 21 czerwca obowiązuje tam całkowite zawieszenie sprzedaży paliw dla ludności i przedsiębiorstw.
interfax.ru/kresy.pl































