W Rosji opublikowano dwie ustawy zmieniające zasady poboru i służby rezerwistów. Pobór będzie prowadzony przez cały rok, a rezerwiści z kontraktem mogą być kierowani na szkolenia w czasie pokoju. Zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2026 r., a ich wdrażanie już zapowiadają władze regionalne.
We wtorek opublikowano na oficjalnym rosyjskim portalu informacji prawnej dwie ustawy podpisane przez Władimira Putina, które zmieniają zasady poboru do armii oraz służby rezerwistów. Pierwsza nowelizacja przewiduje całoroczny tryb powoływania do służby wojskowej. Od początku nowego roku wojskowe komendy będą mogły wystawiać wezwania, kierować na badania lekarskie i zwoływać komisje poborowe przez cały rok kalendarzowy, przy zachowaniu dotychczasowych terminów wysyłania poborowych do jednostek: od 1 kwietnia do 15 lipca oraz od 1 października do 31 grudnia.
Zmiana obejmuje także termin stawiennictwa w przypadku doręczenia wezwania elektronicznego. Zgodnie z nowymi przepisami będzie on wynosił 30 dni od daty umieszczenia dokumentu w rejestrze, niezależnie od tego, czy adresat faktycznie odebrał zawiadomienie. Dotychczas obowiązywało 20 dni.
Druga ustawa umożliwia powoływanie rezerwistów również w czasie pokoju, pod warunkiem dobrowolnego podpisania kontraktu na służbę w rezerwie. Resort obrony uzyskał prawo kierowania rezerwistów na dodatkowe szkolenia „w celu zapewnienia ochrony obiektów o znaczeniu krytycznym i innej kluczowej infrastruktury” — przewiduje ustawa opublikowana na oficjalnym rosyjskim portalu informacji prawnej.
Prace legislacyjne nad obiema regulacjami zakończyły się 28 października w Dumie Państwowej. W ślad za tym władze obwodów jarosławskiego i tiumeńskiego zapowiedziały nabór do sił rezerwy, podejmując działania przygotowawcze przed wejściem nowych przepisów w życie.
W zeszłym miesiącu prezydent Rosji podpisał dekret określający terminy i poziom liczbowy poboru do obowiązkowej służby wojskowej. Od 1 października do 31 grudnia 2025 r. zostanie przeprowadzony pobór do wojska 135 tysięcy obywateli Federacji Rosyjskiej w wieku od 18 do 30 lat, którzy nie są w rezerwie i podlegają poborowi zgodnie z ustawą federalną nr 53-FZ z dnia 28 marca 1998 r. «O obowiązku wojskowym i służbie wojskowej»” – treść prezydenckiego dekretu zacytowała w poniedziałek agencja informacyjna Interfax. Poziom poboru jest niższy od wiosennego, w ramach którego określono konieczność powołania do obowiązkowej służby wojskowej 150 tys. obywateli.
Ponadto, zgodnie z dekretem, żołnierze, marynarze i podoficerowie, których okres służby wojskowej upłynął, muszą zostać zwolnieni ze służby wojskowej, co oznacza brak jej przedłużenia w warunkach wojny.
Kresy.pl/Interfax.ru
































