„Mordercy od 1939 roku” — można było przeczytać na transparencie izraelskich kibiców skierowanym w stronę Polaków podczas meczu między Rakowem Częstochowa a Maccabi Hajfa. Inny Izraelczyk na trybunach imitował stosunek z manekinem przyodzianym w biało-czerwoną flagę.
Raków Częstochowa pokonał Maccabi Hajfa 2:0 w rewanżowym meczu trzeciej rundy eliminacji Ligi Konferencji Europy, rozgrywanym 13 sierpnia w węgierskim Debreczynie. Wynik ten pozwolił wicemistrzom Polski odrobić straty z pierwszego spotkania i awansować do czwartej rundy kwalifikacji. Spotkanie przebiegało jednak w atmosferze skandalu wywołanego zachowaniem izraelskich kibiców.
Podczas meczu w sektorze zajmowanym przez fanów Maccabi wywieszony został transparent w języku angielskim z napisem „Murderers since 1939” („Mordercy od 1939 r.”), powszechnie odbierany jako oskarżenie Polaków o udział w Holocauscie. Transparent pozostawał widoczny także po ostatnim gwizdku, w czasie gdy polscy zawodnicy i kibice świętowali awans.
Hello @UEFA, it's my recorded material on camera after #MHARCZ. You can use it 👇 pic.twitter.com/13IylKeVkf
— Jarosław Kłak (@GigiJarek) August 14, 2025
Według relacji dziennikarzy obecnych na stadionie, w trakcie meczu spiker miał wyzywać Polaków od „nazistów”, a jeden z kibiców wykonywał obsceniczne gesty wobec kukły ubranej w biało-czerwone barwy. Odnotowano również agresywne zachowania wobec polskich fotografów oraz próby prowokacji piłkarzy i sztabu Rakowa.
Przecieram oczy z niedowierzania 😳
Panie @sikorskiradek, odstaw te pierogi i do roboty się weź! pic.twitter.com/Tc25iZUZ1s— Emilia Kamińska (@EmiliaKaminska) August 14, 2025
Do napiętej atmosfery pomiędzy klubami doszło jeszcze przed meczem. Podczas przedmeczowego treningu Abdoulaye Seck z Maccabi Hajfa zarzucił zawodnikom Rakowa podglądanie zajęć izraelskiego zespołu, choć polska drużyna wyszła na murawę zgodnie z harmonogramem. Przedstawiciele Rakowa zgłaszali również problemy organizacyjne, takie jak brak tłumacza na konferencji prasowej czy wyciszanie mikrofonów podczas jej trwania.
Zachowanie izraelskich kibiców potępił w mediach społecznościowych wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, pisząc: „Absolutnie skandaliczne zachowanie izraelskich kibiców podczas meczu Ligi Konferencji względem Polski i Polaków. Konieczna jest jednoznaczna reakcja UEFA. Nie ma i nie będzie zgody na kłamstwa historyczne wobec naszego narodu”.
Absolutnie skandaliczne zachowanie izraelskich kibiców podczas meczu @Conf_League względem Polski i Polaków. Konieczna jest jednoznaczna reakcja @UEFA. Nie ma i nie będzie zgody na kłamstwa historyczne wobec naszego narodu.
— Władysław Kosiniak-Kamysz (@KosiniakKamysz) August 14, 2025
Europoseł Konfederacji Tomasz Buczek skomentował wydarzenie tymi słowami: „Dość zakłamywania prawdy historycznej! Polska najbardziej ucierpiała podczas II Wojny Światowej. Polacy ratowali Żydów, często za cenę własnego życia. W tej sprawie jako Polacy musimy mówić jednym głosem, podnad podziałami! PS. Izrael za to co wyprawia w Palestynie, tak samo jak Rosja, już dawno powinien być wykluczony z rozgrywek sportowych” – czytamy w poście na X.
Żydzi podczas meczu Rakowa Częstochowa z Maccabi Hajfa, wywiesili skandaliczny baner gdzie nazywają nas "Mordercami od 1939 r.".
Dość zakłamywania prawdy historycznej! Polska najbardziej ucierpiała podczas II Wojny Światowej. Polacy ratowali Żydów, często za cenę własnego życia.… pic.twitter.com/GtPrdzG78J
— Tomasz Buczek (@buczek_tomasz) August 14, 2025
„Absolutna dzicz. Powinni mieć zakaz wjazdu do Polski i zakazy stadionowe. To na początek” – stwierdził Dominik Tarczyński.
Absolutna dzicz.
Powinni mieć zakaz wjazdu do Polski i zakazy stadionowe. To na początek. pic.twitter.com/wkfwM9IfJl— Dominik Tarczyński MEP (@D_Tarczynski) August 14, 2025
Izraelski klub odwołał swoją konferencję prasową po meczu. W mediach społecznościowych pojawiają się apele o reakcję Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP oraz interwencję właściwych organów.
Warto przeczytać: W Strefie Gazy co 17 minut umiera dziecko
Może Cię zainteresować: ONZ: Ponad pół miliona osób w Strefie Gazy w stanie katastrofalnego głodu
Kresy.pl



