Podczas konferencji w Berlinie Elwira Niewiera stwierdziła, że Karol Nawrocki “nie wygrałby wyborów bez wsparcia ze strony rosyjskiej propagandy”. Z jej słów tłumaczy się teraz Ambasada RP w Belinie.
W środę w stolicy Niemiec odbyło się Forum Polsko-Niemieckie 2025, które po siedmiu latach przerwy zostało wznowione z inicjatywy szefów dyplomacji Polski i Niemiec – Radosława Sikorskiego oraz Johanna Wadephula. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele świata polityki, nauki i “społeczeństwa obywatelskiego”. Tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem: “Wspólnota na trudne czasy”.
Podczas inauguracji w Ambasadzie RP wręczono Nagrodę za Szczególne Zasługi dla Rozwoju Stosunków Polsko-Niemieckich. Wyróżnienie otrzymali reżyserka Elwira Niewiera oraz Ośrodek edukacyjny Bredbeck. Uhonorowano ich za działania “wspierające dialog polsko-niemiecki oraz zaangażowanie na rzecz Ukrainy”.
Elwira Niewiera zabrała głos podczas uroczystości, odnosząc się do trwającej wojny na Ukrainie, jak również do ostatnich wyborów prezydenckich w Polsce. “Rosja prowadzi wojnę również u nas, siejąc dezinformację, propagandę i próbując dzielić nasze społeczeństwa. Dlatego bardzo ważne jest dzisiaj, żebyśmy bronili prawdy i naszych wspólnych demokratycznych wartości. Ale to, co się wydarzyło w niedzielę w naszym kraju, mam na myśli wybory, sprawiło, że czuję się bezsilna. Bo mam wrażenie, że nie mamy wystarczających narzędzi, żeby bronić się przed rosyjską dezinformacją i jej wpływami” – stwierdziła.
“Pan Nawrocki nie wygrałby tych wyborów bez wsparcia ze strony rosyjskiej propagandy. Rosja nie jest już tylko problemem Ukrainy. To realne zagrożenie dla naszej demokracji. I bardzo proszę, abyśmy tego nie ignorowali” – dodała.
„Forum Polsko-Niemieckie 2025”. Sikorski na sali i brak reakcji. Przecież to skandal. pic.twitter.com/W57LH2Zf13
— Konrad Berkowicz (@KonradBerkowicz) June 6, 2025
Jej wypowiedź nie wywołała sprzeciwu ze strony obecnych polskich przedstawicieli dyplomatycznych, w tym Jana Tombińskiego, pełniącego od 2024 roku funkcję chargé d’affaires RP w Niemczech. Wręcz przeciwnie – wystąpienie Niewiery zostało nagrodzone oklaskami. Media podają, że ministrowie spraw zagranicznych nie byli już wtedy obecni na sali.
Do sprawy odniosła się Ambasada RP w Berlinie.
“W związku z komentarzami dotyczącymi przemówienia tegorocznej laureatki Nagrody Polsko-Niemieckiej, pani Elwiry Niewiery – reżyserki, scenarzystki i działaczki społecznej nagrodzonej za zaangażowanie na rzecz wsparcia ukraińskich kobiet – placówka informuje, że wypowiedzi pani Niewiery miały charakter wyłącznie prywatny” – napisano w komunikacie.
W związku z komentarzami dotyczącymi przemówienia tegorocznej laureatki Nagrody Polsko-Niemieckiej, pani Elwiry Niewiery – reżyserki, scenarzystki i działaczki społecznej nagrodzonej za zaangażowanie na rzecz wsparcia ukraińskich kobiet – placówka informuje, że wypowiedzi pani… pic.twitter.com/rMogK42pIE
— Botschaft Polen DE (@PLinDeutschland) June 6, 2025
Kresy.pl
































