Sejm przyjął nowelizację Kodeksu pracy, która zobowiązuje pracodawców do informowania kandydatów o wysokości wynagrodzenia, a także innych świadczeniach związanych z pracą. Ponadto według zmian, ogłoszenia o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny – przebiegać w sposób niedyskryminujący.

9 maja 2025 r. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy, która wprowadza nowe obowiązki informacyjne dla pracodawców wobec osób ubiegających się o zatrudnienie. Główne zmiany dotyczą jawności wynagrodzeń, przejrzystości procesu rekrutacyjnego oraz neutralności ogłoszeń pod względem płci. Ustawa trafi teraz do Senatu, a nowe przepisy mają wejść w życie po upływie 6 miesięcy.

Nowelizacja oparta jest na poselskim projekcie zgłoszonym przez Koalicję Obywatelską w grudniu ubiegłego roku. Jak informowaliśmy, projekt związany jest z dyrektywą Unii Europejskiej o zwalczaniu dyskryminacji płacowej, którą państwa członkowskie zobowiązane są wdrożyć do porządku krajowego do 2026 roku.

Zgodnie z uchwalonymi przepisami, pracodawca będzie zobowiązany do przedstawienia kandydatowi informacji o wysokości wynagrodzenia lub jego przedziale, ustalonym na podstawie obiektywnych i neutralnych pod względem płci kryteriów. Informacja ta ma uwzględniać wszystkie składniki wynagrodzenia, niezależnie od ich nazwy i formy – zarówno pieniężne, jak i niepieniężne – oraz inne świadczenia związane z pracą. Dodatkowo pracodawca będzie musiał poinformować o odpowiednich zapisach układu zbiorowego pracy lub regulaminu wynagradzania, jeśli taki obowiązuje.

Przekazanie tych informacji ma odbywać się w jednym z trzech momentów:

w ogłoszeniu o naborze na stanowisko,

przed rozmową kwalifikacyjną, jeśli ogłoszenia nie było lub nie zawierało wymaganych danych,

przed nawiązaniem stosunku pracy – w przypadku braku wcześniejszego ogłoszenia i przekazania informacji.

Projekt nakłada również obowiązek, by ogłoszenia i nazwy stanowisk były neutralne płciowo, a cały proces rekrutacyjny prowadzony był w sposób niedyskryminujący. Nowelizacja zmienia także art. 22(1) §1 pkt 6 Kodeksu pracy – pracodawca nie będzie mógł żądać informacji o wynagrodzeniu kandydata w obecnym ani poprzednich miejscach pracy.

Choć nowe przepisy mają na celu wprowadzenie większej przejrzystości w procesie rekrutacji, część ekspertów zauważa, że ich ostateczna forma może nie przynieść istotnej zmiany. – Projekt w takim kształcie nie zmienia praktycznie nic, ponieważ zgodnie z nowymi przepisami pracodawca może informować o wynagrodzeniu na każdym etapie rekrutacji, czyli dokładnie tak jak teraz – oceniają specjaliści.

Kresy.pl/sejm.gov.pl

Tagi: , , , ,
forma płatności