Zeznania kolejnego świadka potwierdzają obecność strzelców w Hotelu Ukraina podczas masakry na Majdanie

Podczas procesu ws. masakry na Majdanie z 20 lutego 2014 roku przytoczono zeznania kolejnego świadka wskazujące na obecność strzelców w budynkach kontrolowanych przez Majdan, którzy strzelali do demonstrantów.

Dr Iwan Kaczanowski, ukraiński politolog wykładający w Kanadzie przytoczył kolejne ustalenia, jakie ujawniono 10 listopada w trakcie procesu, który toczy się przed sądem w Kijowie ws. masakry na Majdanie 20 lutego 2014 roku.

Politolog informuje, że w trakcie procesu oraz w złożonych w toku śledztwa zeznaniach Pawło Onufrijiw, kolejny z rannych tamtego dnia demonstrantów oficjalnie zeznał, że widział jednego lub dwóch snajperów, ubranych na czarno, na dachu Hotelu Ukraina oraz Pałacu Październikowego, po drugiej stronie ulicy Instytuckiej. Powiedział również, że został ranny przez snajpera, który mógł zajmować pozycję na dachu hotelu.

Dr Kaczanowski przypomina, że kilka dni po masakrze na Majdanie aktywiści neobanderowskiego Prawego Sektora, również w czarnych uniformach, wynosili z Hotelu Ukraina broń, ukrytą w torbach. Zostało to zarejestrowane przez kamery. Stojący nieopodal milicjanci nie interweniowali. Politolog podkreśla, że ani on podczas analizy naukowej wydarzeń na kijowskim Majdanie, ani śledztwo prowadzone przez ukraińską prokuraturę generalną, nie wskazało żadnych dowodów na obecność snajperów strony rządowej lub tzw. trzeciej siły w obiektach kontrolowanych przez demonstrantów.

Onufrijiw wskazał również na Bank Arkada, jako obiekt, gdzie zauważył snajpera. Budynek ten był kontrolowany przez majdanowców. Podczas eksperymentu śledczego wskazał dokładną lokalizację snajpera na dachu hotelu Ukraina na nagraniu wideo.

– Jednak jak wielu innych demonstrantów, w trakcie procesu próbował on zmienić lub wycofać swoje wcześniejsze zeznania dotyczące snajperów w tych lokalizacjach jako nieistotne. Onufrijiw zaprzeczył również przed sądem, że powiedział swojej matce, która odwiedziła go w szpitalu w Polsce, że został trafiony pociskiem wystrzelonym z dachu Pałacu Październikowego. Jej zeznanie zostało wspomniane w dokumentach śledztwa, ale nie upubliczniono ich w trakcie procesu– pisze dr Kaczanowski. Zaznacza również, że o postrzelenie Onufrijiwa są oskarżenia członkowie Berkutu. Podczas gdy według śledztwa prokuratury generalnej nie ma dowodów na to, że snajperzy strzelali do demonstrantów z Hotelu Ukraina, Pałacu Październikowego i innych budynków kontrolowanych przez majdanowców.

Wcześniej, w toku procesu ws. masakry na Majdanie, Światosław Kolesznikow zeznał, podobnie jak podczas pierwszego przesłuchania przez ukraińską prokuraturę generalną (GPU) w 2014 roku, że został zraniony przez snajpera strzelającego z jednego z górnych pięter Hotelu „Ukraina”.

PRZECZYTAJ: Ukraina: nowe dowody na obecność snajperów w Hotelu Ukraina podczas masakry na Majdanie

Kolesznikow zeznał przed GPU, że podczas masakry rankiem 20 lutego 2014 roku był zniezdecydowany, czy wchodzić na most łączący Hotel Ukraina z Pałacem Październikowym ponad ulicą Instytucką, ponieważ widział, że w hotelu jest snajper. Jak zeznał, powiedziano mu również, że w nocy przed 20 lutego snajper z tego budynku zabił jakiś ludzi.

Przeczytaj również:

Aktywista Euromajdanu dla portalu Bird In Flight: strzelałem do Berkutu na Majdanie

Strzelec z Majdanu w filmie dokumentalnym: zastrzeliłem dwóch berkutowców

Dr Iwan Kaczanowski, ukraiński politolog wykładający na Uniwersytecie Ottawa w Kanadzie i autor licznych publikacji nt. masakry na Majdanie zwraca uwagę, że postrzał Kolesznikowa z Hotelu Ukraina jest spójny z tym, jak opisuje on swoją pozycją w momencie trafienia. Szedł wówczas po moście tyłem, trzymając przed sobą krzesło, żeby osłonić się przed snajperem z hotelu. Według ekspertów z prokuratury, Kolesznikow został trafiony w prawe ramię pociskiem, który najpierw przeleciał przez krzesło pod kątem 35 stopni, wskazując, że strzał padł z góry.

PRZECZYTAJ: Zabito ich z Hotelu Ukraina – Dr Kaczanowski analizuje nowe informacje ws. masakry na Majdanie

Przeczytaj: BBC ujawnia świadectwo snajpera, który strzelał do milicjantów na Majdanie

Frankfurter Allgemeine Zeitung ujawnia przyczyny masakry na Majdanie

Wcześniej podczas procesu na ws. masakry na Majdanie ujawniono dowody wskazujące, że etniczny Polak Leonid Polański został zastrzelony z kontrolowanego przez majdanowców Hotelu Ukraina.

PRZECZYTAJ: Polak zastrzelony z Hotelu Ukraina – nowe dowody ujawnione w procesie ws. masakry na Majdanie

Jak informowaliśmy, według zeznań majdanowca Andrija Pawłenki, śmiertelny strzał padł z Hotelu Ukraina. Jak ustalono, w tym momencie Pawłenko stał w pobliżu Polańskiego po stronie protestujących i widział jak zginął Polański. W śledztwie prowadzonym przez ukraińską prokuraturę generalną zeznał, że w tym momencie Polański stał przodem do hotelu.

Z kolei eksperci medycyny sądowej ujawnili wyniki swoich ekspertyz, z których wynika, że pocisk trafił ofiarę w przednią część prawej górnej partii klatki piersiowej. Trajektoria pocisku biegła z przodu do tyłu i z góry w dół. Rana wylotowa znajdowała się z lewej strony pleców Polańskiego, 11,5 cm poniżej rany wlotowej.

– Wskazuje to na strzał pod bardzo ostrym kątem z jednego z pięter prawego skrzydła Hotelu Ukraina, co stwierdzili adwokaci podczas procesu– pisze dr Kaczanowski.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Dr Kaczanowski dla Kresów.pl: masakra na Majdanie była operacją typu „false flag”

Facebook.com/ Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz