Ukraina otrzyma 42 amerykańskie myśliwce F-16 po przeszkoleniu pilotów i inżynierów, powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po rozmowach z premierem Holandii Markiem Rutte.

Jak przekazała agencja prasowa Unian, Ukraina otrzyma 42 amerykańskie myśliwce F-16 po przeszkoleniu pilotów i inżynierów, powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po rozmowach z premierem Holandii Markiem Rutte.

„Mark Rutte i ja uzgodniliśmy liczbę samolotów F-16, które zostaną dostarczone Ukrainie po przeszkoleniu naszych pilotów i inżynierów. 42 samoloty. A to dopiero początek. Dziękuję, Holandio!” — napisał na Telegramie.

Zełenski nazwał porozumienia osiągnęły kolejny krok w kierunku wzmocnienia osłony powietrznej Ukrainy. „Samoloty, których użyjemy do trzymania rosyjskich terrorystów z dala od ukraińskich miast i wiosek” – dodał.

Jak poinformował ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow, piloci i personel naziemny Sił Powietrznych Ukrainy rozpoczął przygotowania do operacji na myśliwcach wielozadaniowych F-16

„Szkolenie już się rozpoczęło” – powiedział urzędnik.

Plan przygotowań obejmuje naukę języka angielskiego. Projekt szkoleniowy jest nadzorowany przez Holandię i Danię. Nie wiadomo jeszcze, jak długo potrwa szkolenie. Według Reznikowa decyzję o gotowości Ukraińców podejmą instruktorzy, gdy zobaczą odpowiedni poziom indywidualnych umiejętności i interakcji.

Jednak według aktualnych szacunków takie przygotowania mogą trwać co najmniej pół roku.

“Ktoś może szybciej. Ludzie są utalentowani. Ale żeby nie było złudzeń, może się zdarzyć, że część pilotów będzie gotowa za 5 miesięcy, a inżynierowie i technicy nie będą gotowi. A samolot to bardzo złożony system. Jeden pilot to za mało” – powiedział minister.

Reznikow powiedział, że koalicja lotnicza obejmuje 11 krajów. Nie wiadomo jednak, kiedy i ile samolotów otrzyma Ukraina. Otwarta jest również kwestia uzbrojenia, które zostanie przekazane Siłom Powietrznym dla tych samolotów. Wszystkie kraje uczestniczące w koalicji bojowników będą zmuszone do uzyskania zgody na przekazanie Ukrainie F-16 ze Stanów Zjednoczonych.

Na wniosek Danii Stany Zjednoczone wyraziły zgodę na przekazanie Ukrainie materiałów szkoleniowych dla myśliwców F-16. Informację taką podało CNN powołując się na dwóch amerykańskich urzędników, w tym jednego z administracji Joe Bidena.

„Możemy potwierdzić, że Departament Obrony niedawno zatwierdził wniosek Danii, w związku z ich wysiłkami na rzecz ustanowienia programów szkolenia pilotów i obsługi technicznej myśliwców F-16″ – przekazał urzędnik z administracji Joe Bidena.

Program obejmuje moduły szkoleniowe, dokumentację i materiały szkoleniowe, w tym informacje o tajnych technologiach amerykańskich. Dlatego potrzebna była uprzednia zgoda Waszyngtonu.

Zatwierdzenie wniosku Danii o przekazanie Ukrainie materiałów szkoleniowych jest jednym z ważnych kroków na drodze do rozpoczęcia bezpośredniego szkolenia ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak informowaliśmy, Stany Zjednoczone zatwierdziły już wysłanie myśliwców F-16 na Ukrainę z Danii i Holandii w celu obrony przed rosyjskimi najeźdźcami, gdy tylko zakończy się szkolenie pilotów.

Jak poinformował rzecznik Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy Jurij Ihnat, Ukraina nie otrzyma myśliwców F-16 od sojuszników najbliższej jesieni lub zimy, więc teraz konieczne jest wzmocnienie obrony powietrznej. „Już teraz jest oczywiste, że tej jesieni i zimy nie będziemy w stanie ochronić Ukrainy samolotami F-16” – powiedział Ihnat.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply