Izrael ma zamiar sprzedać system Iron Dome (Żelazna Kopuła) Cyprowi – napisał w niedzielę “The Times of Israel”, powołując się na doniesienia greckich mediów. Jako pierwsze informacje na ten temat podało cypryjskie wydanie gazety „Kathimerini”. Zdaniem gazety podpisano już wstępne porozumienia.

Cypryjskie wydanie „Kathimerini” poinformowało w ubiegłym tygodniu, że izraelski system Iron Dome (Żelazna Kopuła) może już niedługo wejść na wyposażenie Cypru. Według gazety porozumienie dotyczące zakupu systemu zostało już podpisane z Izraelem. O sprawie piszą także izraelskie media. Strona izraelska na razie nie skomentowała oficjalnie tych informacji.

Według “Kathimerini” Żelazna Kopuła miałaby zostać wykorzystana przez Cypr przeciwko potencjalnym wrogim działaniom strony tureckiej, głównie tureckim bezzałogowcom.

Media nie podają, ile baterii miałoby zostać kupionych.

W sierpniu minister obrony Benny Gantz gościł swojego cypryjskiego odpowiednika w kwaterze głównej Izraelskich Sił Obronnych w Tel Awiwie – przypomina “The Times of Israel”. “Nasza współpraca przemysłowa stała się filarem nie tylko naszych stosunków dwustronnych, ale także regionalnego bezpieczeństwa i stabilności” – oświadczył Gantz po spotkaniu.

Zobacz także: Rosjanie chcą opracować swoją „Żelazną Kopułę” dla obrony przed Himarsami

System Żelazna Kopuła został opracowany, by osłonić Izrael przed pociskami rakietowymi chętnie używanymi przez jego palestyńskich i libańskich przeciwników i jest już stosowany osiągając dość wysoką skuteczność, przynajmniej w warunkach niezbyt wielkiego nasilenia ostrzału. Jest przeznaczony do przechwytywania i niszczenia rakiet i pocisków artyleryjskich. Producent – Rafael Advanced Defense Systems – deklaruje, że system posiada zdolność obrony obszaru o powierzchni około 150 kilometrów kwadratowych przed pociskami artyleryjskimi kalibru 155 mm i rakietami o zasięgu do 70 kilometrów. Strona izraelska podaje, że skuteczność systemu wynosi około 87 proc.

Zobacz także: Ukraina chce kupić od Izraela system Żelazna Kopuła

ekathimerini.com / timesofisrael.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply