Zniszczono dwa pomniki UPA w powiecie lubaczowskim [+FOTO / +VIDEO]

„W Polsce nadal niszczone są ukraińskie miejsca pamięci” – czytamy na ukraińskim portalu Prostir.pl, opisującym zniszczenie pomników upamiętniających UPA w Werchatej i Radrużu. Miała tego dokonać grupa określająca się mianem „Cichociemni”.

Wczoraj pojawiła się informacja o zdewastowaniu pomnika-mogiły na wzgórzu Monastyrz w Werchatej w powiecie lubaczowskim na Podkarpaciu, upamiętniającego 62 członków Ukraińskiej Powstańczej Armii. Znajdująca się na nim tablica została rozbita, zaś krzyż pomalowano w biało-czerwone barwy ze znakiem Polski Walczącej.

Zniszczono też pomnik we wsi Radruż, również położonej w powiecie lubaczowskim, gdzie rozbita została tablica z nazwiskami członków UPA.

Ukraiński portal podkreśla, że w ostatnim czasie częściej dochodzi do “ataków na ukraińskie miejsca pamięci”, powołując się na incydent w Hruszowicach. Według Petro Tymy, przewodniczącego Zwiąku Ukraińców w Polsce, za zdemonmtowaniem tablic z tamtejszego pomnika mają stać kręgi prorosyjskie.

Wcześniej, 21 czerwca separatystyczny portal Novorossia.today opublikował fotografie oraz nagranie wideo, przedstawiające zamaskowaną osobę rozbijającą ciężkim młotem tablicę na pomniku w Radrużu, a także usuwanie tablic z pomnika w Hruszowicach i malowanie krzyża na wzgórzu Monastyrz. Miała tego dokonać grupa określająca się mianem “Cichociemnych”.

Wczoraj zdewastowano pomnik na grobie Stepana Bandery na monachijskim cmentarzu Waldfriedhof.Pojawiły się na nim polskie napisy wykonane czerwoną farbą oraz czerwona flaga z symboliką sowiecką. Fotografię zniszczonego pomnika prawdodpobnie jako jeden z pierwszych opublikował portal novorossia.today.

Pomnik na wzgórzu Monastyrz. Fot. prostir.pl

Zamaskowany mężczyzna niszczy pomnik w Radrużu. Fot. novorossia.today

Pomnik UPA w Radrużu. Fot. prostir.pl

Nagranie zamieszczone przez portal powiązany z donbaskimi separatystami. Youtube.com

Prostir.pl / novorossia.today / Kresy.pl

11 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • sylwia
   sylwia :

   Ten czyn odważnych patriotów to materiał do powieści dla nowej Agathy Christie i do scenariusza filmowego. Osoba, która taki scenariusz pragnie napisać powinna dbać o realizm w jego tworzeniu. W scenariuszu tym planowanie wybuchu niszczącego pomnik morderców winno łączyć jego siłę, tak aby zniszczenie było pełne, ale z pełnym bezpieczeństwem śmiałków i osób postronnych. Wydaje się, że scenariusz winien przewidywać wybuch nad ranem, gdy nie ma spacerowiczów a nawet składających hołd mordercom polskojęzycznych Ukraińców, gdyż powieściowy lub filmowy wątek ścigania sprawców za zabójstwo zamiast za chuligaństwo mógłby być nieprzychylnie przyjęty przez publiczność. Wnosi to wybór pory roku, faworyzując, pogodę deszczową a co najmniej zimną. Na drogach są kamery video. Pojazdy sprawców winny mieć pospolity wygląd a numery rejestracyjne powinny być nieczytelne. Kierowcy i pasażerowie niech mają zmieniającą ich wygląd charakteryzację aktorską. W przypadku policyjnej kontroli dokumentów po drodze, akcja musi być być odwołana. Dlatego pożądane być może posiadanie zdobytych anonimowo nadajników-odbiorników radiowych używanych ze zmianą głosu i kodami. W odległości 50 km od celu z telefonów komórkowych należy wyjąć baterie. Telefony typu ‘Apple”, z który baterii wyjąć nie można, należy pozostawić w domu. Chodzi o to aby fabuła powieści i filmu realistycznie uwzględniała ochronę przed namierzeniem geolokacyjnym lub triangulacyjnym z użyciem wież przekaźnikowych. Aktorzy winni być tak ucharakteryzowani by nie wyróżniać się wyglądem od lokalnej ludności. Dla podkreślenia realizmu w fabule powieści i scenariuszu powinien być wątek badań nad doborem środków wybuchowych i jego zapłonu. Wiadomo, że amatorskie, lub pozorowane na amatorskie ale skuteczne wybuchy powodowane były przy użyciu sztucznych nawozów. Również dostępność górnicznych środów wybuchowych i prochu strzelniczego może być wetkana w fabułę scenariusza. Sam zapłon pozwala autorowi lub autorce rozwinąć wątek zastosowania sterowanego przez radio zespołu elektromechanicznego z latającego modelu samolotu lub śmigłowca. Należy przypuścić, że w scenariuszu będzie podkreślona ostrożność, z którą przygotowujący te akcje ludzie używają internetu. Nie będą tego robić w domach prywatnych ani tam gdzie ich działalność jest logowana lub filmowana. Nawet wtedy będą używać wyszukiwarki Startpage lub Duckduckgo a nie Google i przeglądarki Tor. Zapożyczając wątek szlachetnego detektywa od Victora Hugo, może w tym scenariuszu pojawić się postać detektywa patrioty, który wpadnie na trop sprawców, ale zrozumie ich szlachetne pobudki i nie dopuści do ich aresztowania.

   • vileyko
    vileyko :

    Doskonaly scenariusz Sylwio – mam nadzieje ze powstanie z tego … serial – az do wyczerpania tematu. Mysle tez, ze drugi sezon warto by zaczac na Kresach po tamtej stronie Polski. Aktorom zyczylbym wytrwalosci i owocnej pracy na planie filmowym. Gdyby nie pewne okolicznosci – sam bym sie zglosil na casting.

 1. andrz
  andrz :

  Świetna robota.Tak trzymać. Przypominam gdzie już rozbito pomniki lub gdzie przydałaby by się niewidzialna ręka „Cichociemnych”.___Hruszowice – gmina Stubno, powiat Lubaczowski, województwo Podkarpackie- rozbito, Monasterz – gmina Horyniec – Zdrój, powiat Lubaczowski, województwo Podkarpackie- rozbito, Białystok – gmina Dołchobyczów, powiat Hrubieszowski, województwo Lubelskie,
  Wierzbica – gmina Lubycza Królewska, powiat Tomaszowski, województwo Lubelskie,
  Wola Zaleska – gmina Radymno, województwo Podkarpackie, Radruż – gmina Horyniec, województwo Podkarpackie- rozbito,

 2. don_pedro
  don_pedro :

  Brawo!Niszczyć te banderowskie wrzody narosłe na polskiej ziemi!

  Hruszowice – gmina Stubno, powiat Lubaczowski, województwo Podkarpackie,

  Monasterz – gmina Horyniec – Zdrój, powiat Lubaczowski, województwo Podkarpackie,

  Białystok – gmina Dołchobyczów, powiat Hrubieszowski, województwo Lubelskie,

  Wierzbica – gmina Lubycza Królewska, powiat Tomaszowski, województwo Lubelskie,

  Wola Zaleska – gmina Radymno, województwo Podkarpackie,

  Radruż – gmina Horyniec, województwo Podkarpackie