Rafał Wolski z Ambasady RP na Ukrainie potwierdził podczas konferencji międzynarodowej dot. wyników szczytu NATO w Warszawie odnośnie Ukrainy, że umowa podpisana podczas szczytu przez szefów resortów obrony Polski i Ukrainy przewiduje dostawy broni i sprzętu wojskowego na Ukrainę.

„Podczas szczytu, polski minister obrony narodowej Antoni Macierewicz i ukraiński minister obrony Stepan Połtorak podpisali porozumienie ws. dostarczania broni i sprzętu wojskowego oraz o zapewnianiu usług o charakterze wojskowym i technicznym”– powiedział Wolski. Stwierdził również, że Polska inwestuje w rozwój Sił Zbrojnych Ukrainy dla własnego bezpieczeństwa:

„Szczyt (NATO – red.) dał do zrozumienia, że to właśnie Rosja jest czynnikiem destabilizacji. Niezależna, demokratyczna Ukraina jest bardzo ważnym czynnikiem bezpieczeństwa dla całej Europy. Bez bezpiecznej Ukrainy nie może być bezpiecznej Polski. Dlatego Polska inwestuje w rozwój obronnych Sił Zbrojnych Ukrainy”.

Wolski dodał, że zatwierdzony pakiet pomocy NATO dla Ukrainy jest bezprecedensowy, ponieważ wcześniej takiej pomocy nie otrzymał żaden kraj, który nie jest członkiem sojuszu. Zaznaczył, że Polska popiera udzielenie Ukrainie tego rodzaju pomocy.

Jak informowaliśmy wcześniej, podczas drugiego dnia szczytu NATO w Warszawie, szef polskiego MON Antoni Macierewicz podpisał z przedstawicielem Ukrainy, ministrem obrony Stepanem Połtorakiem dokument dotyczący dostaw uzbrojenia dla Ukrainy.Wprowadza on zmiany do porozumienia zawartego w 1996 roku.

Przeczytaj: Media: wyciekły maile byłego dowódcy NATO – miał naciskać na Obamę ws. wysyłania broni na Ukrainę

Dokument to umowa w sprawie porozumienia między rządami Polski i Ukrainy o wzajemnych dostawach uzbrojenia, techniki wojskowej i świadczenia usług o charakterze wojskowo-technicznym. Według dziennika „Fakt”, szczegółów umowy na razie nie ujawniono. Również ukraińskie wydanie Polskiego Radia zatytułowało wiadomość na ten temat, że „Polska i Ukraina zawarły porozumienie ws. dostarczania broni”.Podano tam również, że umowa dotyczy wzajemnych dostaw broni. Na Twitterze potwierdziło to polskie MON.

Niedawno przeciwko wysyłaniu broni na Ukrainę wypowiedziała się ukraińska deputowana Nadija Sawczenko. Uważa, że może to wywołać trzecią wojnę światową.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

John Mearsheimer: Nie dozbrajajcie Ukrainy

Dlaczego dozbrajanie Ukrainy to naprawdę bardzo zły pomysł

Unian.info / zik.ua / Kresy.pl

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. beresteczko1651
  beresteczko1651 :

  Niejaki Lenin powiedział o zachodnich kapitalistach: „Sami sprzedadzą nam sznur, na których ich powiesimy”. Czym kończy się bezmyślne uzbrajanie bandytów tylko w złudnym przekonaniu, że gdy już urosną w siłę będą robić to, czego od nich naiwnie oczekujemy, widać choćby na przykładzie Iraku Saddama, ISIS czy ostatnio Turcji!

 2. arco
  arco :

  Proszę zauważcie mowę ciała.
  Ten polityk którego ręka jest bliżej ciała ten wygrał.
  Podajesz ręke na swoim terenie …
  ten czubek rusofob macierewicz znowu brnie do wojny z Rosją za żydów i upadlińców ! kiedy AW go zlikwiduje?