Papież Franciszek uroczyście zamknął w niedzielę Drzwi Święte w bazylice watykańskiej. Tym samym zakończył obchody Roku Świętego dedykowanego miłosierdziu. Z tej okazji na mszę na placu Świętego Piotra przybyły tysiące ludzi.

W ciągu Roku Miłosierdzia przeszło przez nie ponad 20 milionów ludzi. Drzwi Święte będą następnie zamurowane. Pozostaną zamknięte do następnego Roku Świętego, przewidzianego na 2025 r.

– Bo, choć zamykają się Drzwi Święte, pozostaje otwarta dla nas na oścież prawdziwa brama miłosierdzia, którą jest serce Chrystusa. Z przebitego boku Zmartwychwstałego aż do końca czasów wypływa miłosierdzie, pocieszenie i nadzieja– mówił Franciszek.

Papież Franciszek chciał, aby Jubileusz Miłosierdzia przyczynił się do pogłębienia wiary. Nakazał, aby w tym celu oprócz drzwi w Bazylice świętego Piotra otworzyć bramy katedr i szczególnych miejsc kultu na całym świecie.

Rok Miłosierdzia był czasem specjalnego darowania win. W tym celu dodatkowe uprawnienia zyskali księża, którzy m.in. mogli udzielać rozgrzeszenia z grzechu aborcji, które normalnie zarezerwowane jest dla biskupów i wyznaczonych przez nich kapłanów. Bramami Miłosierdzia były cele więzień, a chorzy mogli symbolicznie pielgrzymować do drzwi katedr.

– Niech Jubileusz Miłosierdzia, który dziś się kończy, nadal przynosi owoce w sercach i w uczynkach wierzących. – czytamy na oficjalnym Twitterze papieża.

W Polsce koniec Roku Miłosierdzia łączy się z zakończeniem jubileuszu 1050 rocznicy Chrztu Polski. Z tej okazji na głównych mszach we wszystkich parafiach wierni odmówili Jubileuszowy Akt Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana.Biskupi podkreślają, że to akt wiary, a nie wydarzenie polityczne.

kresy.pl/ pap/ tvpinfo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz