Nieznani sprawcy najprawdopodobniej w sobotę pomazali krzyż na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu na Zaspie. Pojawiły się na nim napisy “zabij księdza”, “je*ać PiS” czy “piekło kobiet”.

Oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku asp. Karina Kamińska poinformowała, że zdjęcie zniszczonego krzyża funkcjonariusze policji znaleźli w sobotę na jednym z forów internetowych. Grupa dochodzeniowo-śledcza policji dokonała oględzin miejsca, zabezpieczyła ślady i sprawdziła, czy teren jest objęty monitoringiem.

Od pierwszych dni września 1939 roku na Zaspie grzebano zwłoki więźniów obozu w Stutthofie i innych miejsc kaźni. W latach 1944-1945 chowano tu osoby zamordowane w podobozach Stutthofu na Przeróbce i w Kokoszkach oraz te stracone w gdańskich więzieniach.

Liczba pochowanych na Zaspie ofiar szacowana jest na 6 tys. do 14 tys. Po roku 1945 Cmentarz Ofiar Hitleryzmu stał się miejscem pamięci narodowej.

– Po zakończeniu czynności wyjaśniających przez policję niezwłocznie przystąpimy do naprawy zniszczeń. W naszym mieście nie ma zgody na wandalizm, agresję i profanowanie symboli religijnych – podkreśliła prezydent Gdańska.

Gdańscy policjanci poinformowali, że na miejscu dewastacji pracowała grupa dochodzeniowo-śledcza.

– Wykonano oględziny, zabezpieczono ślady, sprawdzamy, czy to miejsce objęte jest monitoringiem – przekazała Karina Kamińska z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

Funkcjonariusze prowadzą czynności z art. 196 Kodeksu karnego, który dotyczy obrazy uczuć religijnych, a także art. 255, którego par. 2 dotyczy publicznego nawoływania do zbrodni.

CZYTAJ TAKŻE: Zdewastowano warszawski pomnik poświęcony pamięci Węgierskich Honwedów wspierających Powstanie Warszawskie

Kresy.pl / trojmiasto.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply