W uroczystościach na polach grunwaldzkich weźmie udział ponad pół tysiąca Białorusinów, poinformował agencję Biełapan przewodniczący społecznego komitetu ds. uczczenia bitwy grunwaldzkiej, Mikoła Kupawa.

Białoruskie ministerstwo kultury sfinansowało wyjazd 194 uczestników – są to głównie przedstawiciele klubów rycerskich. Delegacji białoruskiego rycerstwa przewodzi szef mińskiego klubu rycerskiego “Kniaży Huf” Fiodor Michejeu. Będą oni występować pod zrekonstruowanymi sztandarami 30 pułków, w których 600 lat temu walczyli rycerze pochodzący z terenów Białorusi.

Białoruskie władze z rezerwą odnoszą się do obchodów 600-lecia bitwy, na które nie został zaproszony prezydent Łukaszenka. Białoruski prezydent podczas oficjalnego święta niepodległości 9 lipca ledwie napomknął o udziale Białorusinów w grunwaldzkiej bitwie. Władze w niewielkim stopniu wsparły działań komitetu społecznego komitetu ds. uczenia bitwy, i nie odpowiedziały na postulat postawienia pomnika poświęconego bitwie na jednym z placów Mińska. Podobnie stało się z propozycją nadania kilku ulicom w Mińsku nazw związanych z bohaterami bitwy: królem Władysławem Jagiełłą, księciem Witoldem itp.

Oficjalne obchody odbyły się 28 czerwca w Nowogródku, gdzie odbył się średniowieczny jarmark z okazji zbliżającej się rocznicy bitwy pod Grunwaldem. Mieszkańcy obejrzeli pokaz średniowiecznego rzemiosła, tradycyjnych tańców i walk rycerskich. Białoruska Telewizja emituje 5 odcinkowy serial Pt “Grunwald”. W Lidzie część ulicy Engelsa znajdującej się w pobliżu zamku zostanie przemianowana na ul Grunwaldzką.

W obchody czynnie zaangażowali się zwykli Białorusini. Mieszkańcy Grodna i Homlu złożyli kwiaty w miejscach związanych z bitwą.

Biełsat
belsat.eu

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply