Wstążka św. Jerzego

Już piąty rok z rzędu mieszkańcy Federacji Rosyjskiej mogą się przyłączyć do akcji „Wstążka św. Jerzego”, przeprowadzanej z okazji Dnia Zwycięstwa. Przyczepiając sobie w widocznym miejscu wstążkę w pomarańczowo-czarne paski, Rosjanie pragną upamiętnić zwycięskie zakończenie Wojny Ojczyźnianej. Co jednak oznacza ta wstążka i skąd się wzięła?

„Wstążka św. Jerzego” to symboliczna wstążka, która wykorzystuje kolorystyczne podobieństwo do takich znanych rosyjskich odznaczeń jak np. Order św. Jerzego. Samo odznaczenie, poczynając od 1769 roku, podlegało wielu zmianom i przeróbkom, ale zawsze kojarzone było z bohaterską odwagą i poświęceniem żołnierzy. Niezmiennymi pozostawały również kolory: czarny i pomarańczowy (ew. złoty), pochodzenie których objaśnia się na dwa sposoby: albo jako barwy prochu i ognia, albo kolory herbu carskiej Rosji – czarnego dwugłowego orła na złotym tle.Akcja rozdawania pomarańczowo-czarnych wstążek powstała z inicjatywy dziennikarzy RIA Nowosti i została poparta przez władze Moskwy i organizację studencką. Akcja ta jest niekomercyjna i apolityczna, ma na celu stworzenie jasnego i popularnego symbolu święta 9 maja a także zwrócenie uwagi na potrzeby weteranów II wojny światowej (równolegle prowadzona jest zbiórka pieniędzy np. na szpital i opiekę medyczną dla weteranów).

Wstążkę można dostać w wielu punktach największych miast Federacji Rosyjskiej, a nawet za jej granicami. Organizatorzy, jak widać, troszczą się również o emigrantów, aby i oni mogli przyłączyć się do akcji, której w tym roku towarzyszy hasło: „Pamiętam. Jestem dumny”.

Oprócz takich krajów jak Chile czy RPA, „Wstążka św. Jerzego” zawędruje, jak co roku, w kosmos, za pośrednictwem Bajkonuru na międzynarodową stację kosmiczną. O rosnącej popularności akcji i jej symbolu świadczy to, że na nadchodzących obchodach Dnia Zwycięstwa, każdy uczestnik parady przed Kremlem, od prezydenta poczynając, będzie miał przypiętą czarno-pomarańczową wstążeczkę. Tradycję rozpoczął w 2007 roku Władimir Putin. W roku 2010 akcja została zainaugurowana na pokładzie krążownika „Piotr Wielki”, którego załoga jako pierwsza przywdziała wstążki.

Od tego roku „Wstążka św. Jerzego” ma swoją bardziej nowoczesną kontynuatorkę – „Wiwat Zwycięstwo”. Z okazji 65-lecia zwycięstwa w Wojnie Ojczyźnianej, Rosjanie, za pośrednictwem wszystkich tamtejszych operatorów sieci komórkowych, mogą bezpłatnie ściągnąć na swoje komórki takie utwory jak: „Dzień Zwycięstwa”, „Katiusza” czy marsz „Pożegnanie Słowianki”. Ponadto na stronie przedsięwzięcia można podziękować i pozdrowić bohaterów w „Żywej księdze pamięci” oraz posłuchać nagrań Radzieckiego Biura Informacji o postępach na froncie i pracy tyłów armii.

Akcja „Wstążka św. Jerzego” odniosła olbrzymi sukces i robi ona, jak widać, wiele dobrego dla zachowania pamięci Rosjan o swojej historii, może też stanie się kiedyś symbolem na równi rozpoznawalnym i popularnym, co majowa uroczysta parada?

Filip Wojtczak

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz