Operatorzy gazowych systemów przesyłowych Polski i Ukrainy zgodzili się na zwiększenie zdolności przesyłowe przez Hermanowice. Jest to trasa transportu gazu na Ukrainę przez PGNiG.

Według informacji podanych dzisiaj przez Gaz-System, wraz z ukraińskim operatorem Ukrtransgaz uzgodniono, że w okresie od 1 września do 30 kwietnia 2018 r. polski operator zaoferuje całkowitą zdolność przesyłową na zasadach przerywanych warunkowo ciągłych w wysokości 6 mln m sześc. gazu dziennie. Oznacza to ok. 1,9 mld m sześc. rocznie.Normalna przepustowość przesyłu gazu na Ukrainę tym odcinkiem to 4 mln m sześc. dziennie, czyli 1,46 mld m sześc. rocznie. Porozumienie oznacza, że przez siedem miesięcy będzie można popłynąć o ok. 420 mln m sześć. gazu na Ukrainę więcej.

CZYTAJ TAKŻE: W 2016 roku Ukraina nie kupiła ani metra sześciennego gazu bezpośrednio z Rosji

Powiększenie zdolności przesyłu ma związek z obserwowanym od dłuższego czasu zwiększonym zainteresowaniem możliwościami przesyłu gazu w kierunku Ukrainy przez Hermanowice – oświadczył rzecznik Gaz-Systemu Tomasz Pietrasieński.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przedstawiciel polskie firmy zaznaczył także, że operatorzy z obu krajów przeprowadzili dodatkowe analizy pracy systemów przesyłowych, dystrybucyjnych i magazynowych w celu określenia możliwości sezonowego zwiększenia przesyłu gazu z Polski na Ukrainę.

W przypadku wykorzystania przez uczestników rynku oferowanych zwiększonych przepustowości przesył będzie realizowany z zachowaniem bezpieczeństwa krajowego systemu przesyłowego – zapewnił Tomasz Pietrasieński.

Przez Hermanowice sprzedaż gazu na Ukrainę prowadzi m.in. państwowe PGNiG. Pomię sierpniem a końcem 2016 r. spółka wyeksportowała tą drogą 370 mln m sześc. gazu, a w tym roku – jak oświadczył niedawno wiceprezes ds. handlowych PGNiG Maciej Woźniak – eksport będzie dwa razy wyższy.

W kwietniu PGNiG razem z ukraińskim partnerem ERU Trading zwyciężyli w przetargu na dostawę w 2017 r. 218 mln m sześc. gazu na własne potrzeby Ukrtransgazu. Eksport gazu na Ukrainę ogranicza przepustowość istniejącego gazociągu. Kwestię tą ma rozwiązać uruchomienie nowego, dużego interkonektora o przepustowości 5-7 mld m sześc. rocznie. Jest ono planowane na 2020 r.

kresy.pl / radiomaryja.pl

Od września z Polski będzie mogło popłynąć więcej gazu na Ukrainę
Oceń ten artykuł

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz