Wojciech Smarzowski zakończył zdjęcia do filmu „Wołyń” opowiadającego o rzezi ludności polskiej dokonanej przez ukraińskich nacjonalistów.

Pomysł na film pojawił się po projekcjach „Róży”– mówił Wojciech Smarzowski podczas konferencji prasowej zorganizowanej 15 września, przy okazji Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni. – Czułem że Róża dla dużej grupy widzów jest ważnym filmem i postanowiłem zrobić inny film historyczny, i tak trafiłem na kresy– przypominał reżyser.

Rozpoczęcie pracy nad filmem nie było łatwe z powodu niechęci instytucji dofinansowujących kinematografię.

Temat jest kontrowersyjny. To się przekłada na pozyskiwanie funduszy. Instytucje, które wspierają filmy, na hasło ludobójstwo na kresach, rzeź, się wycofują– mówił Smarzowski.

Opowiadam o ludobójstwie. Opowiadam o tych wydarzeniach nie stawiając znaku równości. Przypominam o akcjach odwetowych, ale nie stawiam znaku równości. […] Nie powiem, że to jest moja prawda, bo te wydarzenia nie mają jednej prawdy. Inaczej patrzą na to Ukraińcy, inaczej Polacy, ale też i Polacy patrzą różnie na te wydarzenia. Badania wykazały, że ponad połowa Polaków nie wie, co się wydarzyło na kresach, a połowa z tych, którzy deklarują że wiedzą, wie źle. Więc to też jest misja tego filmu – żeby coś o tym powiedzieć– podkreślał Smarzowski.

Premiera filmu planowana jest na rok 2016.

Stefczyk.info/KRESY.PL
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

9 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    beresteczko1651 :

    ” Badania wykazały, że ponad połowa Polaków nie wie, co się wydarzyło na kresach, a połowa z tych, którzy deklarują że wiedzą, wie źle.” i to jest właśnie przyczyna tego, że banderowska V kolumna tak bezczelnie sobie poczyna w Polsce. Ten film film MUSI!!! trafić do wszystkich Polaków, musi być jak najszerzej propagowany, nagłośniony, trzeba o nim mówić w radiach i telewizjach, pisać w prasie, rozmawiać z krewnymi i znajomymi, rozklejać plakaty, rozpowszechniać płyty DVD bo ukraińscy wrogowie Polski uczynią wszystko, żeby „Wołyń” trafił do jak najmniejszej widowni i żeby KŁAMSTWO WOŁYŃSKIE zwyciężyło!

  2. Avatar
    baciar :

    na początku rezeser mowil że chce pokazac prawde a teraz znak równości jak można równac mordujących z zamordowanymi cos mi się wydaje że będzie to wielkie jedno kłamstwo wybielające ukraińskich szubrawców zasranymi trójezebami JUZ JESTEM WŚCIEKŁY a tak czekałem że ktoś pokaże prawde