Dziennikarze włoskiego La Repubblica ujawnili w niedzielę szczegóły pomocy wojskowej, jakiej Włochy udzielają Ukrainie.

Jak poinformował portal Militarnyj, dziennikarze włoskiego La Repubblica ujawnili w niedzielę szczegóły pomocy wojskowej, jakiej Włochy udzielają Ukrainie. Dotyczy to przekazania siłom ukraińskim sześciu haubic samobieżnych PzH-2000, dwóch MLRS i haubic samobieżnych 155 mm M109L.

“To znaczący wkład przede wszystkim z technologicznego punktu widzenia, ponieważ przeniesiono dwa z najpotężniejszych i najnowocześniejszych obecnie dostępnych systemów walki. Należą do nich PzH 2000 ACS i MLRS, które pozwoliły ukraińskim wojskom prześcignąć rosyjską artylerię” – czytamy w gazecie.

Nie jest jasne jaki dokładnie system MLRS zostanie przesłany na Ukrainę, ale prawdopodobnie jest to M270. Raporty podają, że arsenał włoskiego wojska obejmuje 22 jednostki takich MLRS, z których część została zmodernizowana do poziomu GMLRS.

„Dwa [MLRS – przyp. red.] są dostarczane na Ukrainę i zostaną dodane do tych proponowanych przez Londyn i Berlin” – podały media.

Należy zauważyć, że Ukraina otrzymała system MARS II MLRS z Niemiec i M270 z Wielkiej Brytanii.

Dziennikarze La Repubblica informują również, że ostatnia decyzja rządu byłego premiera Mario Draghiego zezwala na transfer dział samobieżnych M109L na Ukrainę. Podkreślają, że te działa samobieżne zostaną sprawdzone, a następnie wysłane na Ukrainę.

Zobacz też: Meloni premierem, Salvini wicepremierem. Nowy rząd Włoch [+VIDEO]

Według dziennikarzy Włochy przeniosą też na Ukrainę transportery opancerzone M113. „Pozwolą piechocie ukraińskiej poruszać się bez obaw o wybuchy i odłamki. Są stare, ale skuteczne, niezbędne do zastąpienia pojazdów opancerzonych zniszczonych podczas ośmiu miesięcy zmagań” – podkreślały media.

Czytaj także: Giorgia Meloni nie jest tak radykalna, jak ją malują

Kresy.pl/Mil.in

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply