Władze Krakowa chcą tworzyć klasy z językiem ukraińskim

Władze Krakowa planują otworzyć w szkołach na terenie miasta dwujęzyczne klasy z językiem ukraińskim oraz nauką historii i kultury Ukrainy.

O sprawie pisze krakowskie wydanie „Gazety Wyborczej”. Inicjatywa powstania szkół z językiem ukraińskim wyszła od konsula generalnego Ukrainy w Krakowie Olega Mandiuka. „We Lwowie mamy dwie szkoły, w których wszystkie przedmioty są nauczane po polsku. To zwykłe państwowe placówki. Tymczasem w Krakowie nie ma na razie nawet jednej klasy, w której ukraińskie dzieci uczyłyby się swego ojczystego języka” – powiedział Mandiuk, ignorując przy tym fakt, że Polacy we Lwowie są autochtonami żyjącymi w mieście od wielu pokoleń i obywatelami Ukrainy, podczas gdy przytłaczająca większość Ukraińców w Krakowie to imigranci zarobkowi przybyli w ciągu ostatnich lat.

Mandiuk chce aby w szeregu krakowskich szkół pojawiły się przedmioty historia powszechna i geografia nauczane w języku ukraińskim oraz sam język ukraiński jako przedmiot. „To pomogłoby uczniom z Ukrainy zachować swą narodową tożsamość” – tłumaczy przesłanki swoich działań konsul. Liczbę swoich rodaków w mieście szacuje na 60-70 tysięcy. Powołuje się też na przykład Przemyśla i Legnicy, gdzie powstały już ukraińskie klasy.

Propozycję ukraińskiego dyplomaty, już zaaprobowały lokalne władze. „Dajemy zielone światło […] Jesteśmy otwarci na klasy z dodatkowym nauczaniem języka ukraińskiego” – powiedziała „Wyborczej” Anna Korfel-Jasińska, dyrektor wydziału edukacji Urzędu Miasta Krakowa. Już od września lekcje z języka ukraińskiego oraz tradycji i kultury Ukrainy mają ruszyć w Szkole Podstawowej nr 19 przy ul. Senatorskiej. W pełni dwujęzyczne klasy miałyby powstać do 2018 roku.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Nie możemy udawać, że na krakowskich ulicach, w tramwajach czy sklepach nie słyszymy języka ukraińskiego. Dorosłych i dzieci z Ukrainy jest i będzie coraz więcej. Musimy być na nich otwarci” – komentowała inicjatywę krakowska radna Nowoczesnej Małgorzata Jantos.

krakow.wyborcza.pl/kresy.pl

 

Oceń ten artykuł
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

8 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  greg :

  Polacy we Lwowie sa autochtonami, sa u siebie od kilku pokolen. Ukraincy w Krakowie to naplywowi emigranci. Niech sie matoly bez pojecia o historii i realiach we wzajemnych stosunkach, nie biora za sprawy, o ktorych nie maja zielonego pojecia. Stracilismy na rzecz obecnej UPAiny 4 wojewodztwa, pomagamy w zamian nie uzyskujac kompletnie nic, wiec wara frajernio od dalszych jedostronnych ustepstw, prezentow i koncesji! Banderowska Ukraina wymordowala i wypedzila Polakow z Kresow, a obecnie robi wszystko by nie zwrocic spadkobiercom przejetego bezprawnie mienia, ani polskich przedsiebiorcow do robienia tam biznesu. Zakup ziemi tez jest zabroniony, frajerskie matoly.

 2. jazmig
  jazmig :

  Ukraińcy w ogromnej większości używają języka rosyjskiego, a nie ukraińskiego. Więc powinny być szkoły z językiem rosyjskim, a nie ukraińskim. Poza tym Ukraińcy nie są w Krakowie mniejszością, lecz obywatelami Ukrainy, którym żadne uprawnienia dla mniejszości nie przysługują.

 3. Avatar
  franciszekk :

  Na tzw. zachodzie w ramach PO+prawności PO+litycznej przekształcane są kościoły na meczety i sprowadzani duchowne muły i MAJA TO CO MAJĄ!
  W Polsce w ramach PO+prawności PO+litycznej zakładane są szkoły z ukraińskim językiem i banderowskimi nauczycielami by wytworzyć super terrorystów – bandytów na wzór jakim był S. Bandera!!….
  Kiedyś cytowane było przysłowie cyt. „Mądry Polak po szkodzie.”
  Aaaaa… teraz:
  Polak głupi zarówno przed jak i PO szkodzie!!!!…..

  • U.D
   U.D :

   @franciszekk

   Juz Jan Kochanowski w piesni 5 Ksiag Wtorych napisal

   Przeczytajcie calosc w internecie, tu ostatnia strofa:

   „Cieszy mię ten rym: „Polak mądr po szkodzie”;
   Lecz jesli prawda i z tego nas zbodzie,
   Nową przypowieść Polak sobie kupi,
   Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi.”

   A calosc ma sie bardzo do czasow wspolczesnych, choc ma kilkaset lat.

 4. Avatar
  gotan :

  chyba te „władze Krakowa” pogięło ….a może zaczną liczyć upadlińcom hemoroidy….to też dobry uczynek…Prawdopodobnie za często chodzą na Kanoniczą do upadlińskiej restauracji …na ukraiński barszcz..Wpierw niech zabiorąa sie za rozliczenie probanderowców za mordy na Wołyniu i w Polsce Południowo Wschodniej…Nie wiadomo też kto w tych władzach jest polakiem a kto z korzeniami z operacji Wisła..

 5. U.D
  U.D :

  Ciekawe jakiej historii beda sie uczyc tej krotkiej, czy tej zaklamanej?

  A co do reszty. Jeszcze troche a powiedza, ze Krakow to ich „odwiecznie etnicznie ukrainskie miasto”

  Fakt, ze wladze panstwa musza sie w jakis sposob do miedzynarodowej polityki dostosowac, choc ja nie rozumiem dlaczego przeciw wlasnem wspolobywatelom, ale wladze samorzadowe? A moze jest to nasza wina? My wybieramy, a wybrani realizuja potem (Nienasza)polityke.

  Mysle, po tym co sie obecnie dzieje, ze wiem, dlaczego Imperium Lechickie upadlo, a my musimy wciaz o przetrwanie walczyc, i ciagle mamy wiele przeciwko nam. Po prostu mierzymy innych swoja miara, w genach mamy wiare w ludzi, wiare, ze nikt nie bedzie przeciwko nam wystepowal, jesli my bedziemy w porzadku. Ale stulecia pokazaly, ze to juz nie dziala. I co? Nic. Ciagle sa te same bledy powielane.

  Mam apel do Krakowian, w 2018 sa wybory samorzadowe. Wybierzcie dobrze, bo jak tak dalej pojdzie, skonczycie jak Kosowo.