Nadmierna demonizacja Stalina wykorzystywana jest do ataków na ZSRR i Rosję – stwierdził w czwartym odcinku filmu dokumentalnego „Wywiad z Putinem” prezydent Rosji.

Putin uważa, że przywódca ZSRR jest skomplikowaną postacią. – Stalinem zachwycała się większość obywateli Związku Radzieckiego – dodał. „Stalin był produktem swojej epoki. Jeśli się chce, można go demonizować, ale z drugiej strony można wiele mówić o jego zasługach i zwycięstwie nad nazizmem” – nadmienił Putin.

Zdaniem głowy rosyjskiego państwa nadmierna demonizacja Stalina jest sposobem na atakowanie ZSRR i Rosję. „Chodzi o zademonstrowanie, że dzisiejsza Rosja ma w sobie cechy stalinizmu” – wyjaśnił. „Wszyscy nosimy na sobie pewne znamiona. No i co z tego? Rosja przeszła gruntowną zmianę” – stwierdził Putin. Dodał jednocześnie, że nie wolno zapominać o okrucieństwie stalinizmu, w szczególności o łagrach i zagładzie milionów Rosjan.

Prezydent Rosji porównał Józefa Stalina z Olivierem Cromwellem oraz Napoleonem, którzy, jego zdaniem, są kontrowersyjnymi postaciami „Takich osobistości w światowej historii jest wystarczająco dużo” – konkludował Putin.

Przypomnijmy, że w trzecim odcinku filmu dokumentalnego Putin obiecał, że nie doprowadzi do rozwinięcia się terroryzmu i powstania kalifatu w swoim państwie.

Oliver Stone zapytał Putina o konflikt w państwach Bliskiego Wschodu i możliwości przezwyciężenie sporów między wyznaniami. „Religia nie może być źródłem żadnego zła – odpowiedział prezydent Rosji. Zwrócił uwagę, że w krajach arabskich istnieją głębokie podziały między szyitami i sunnitami, jednakże wyraził nadzieję, że kiedyś uda się zakopać te podziały.

W przeciwnym razie w Moskwie będzie kalifat?” – zapytał Stone. „Do takiej sytuacji nie dopuścimy” – stwierdził Putin.

W jednym z odcinków amerykański reżyser zapytał prezydenta Rosji o działalność Snowdena.Myślę, że Snowden nie powinien był tego zrobić. Jeśli nie podobała mu się jego praca, mógł z niej zrezygnować. Ale skoro pytasz mnie, czy postąpił źle czy dobrze, odpowiadam, że postąpił źle – powiedział Putin. Zaznaczył jednak, że w jego opinii, Snowden nie jest zdrajcą. – Snowden nie jest zdrajcą. Nie zdradził interesów swojego kraju. Ani nie przekazał danych innemu krajowi, co byłoby szkodliwe dla jego kraju i narodu – powiedział Putin.

Olivier Stone wyreżyserował czterogodzinny film dokumentalny w roli głównej z Władimirem Putinem, w którym prezydent Rosji opowiada m.in. o kryzysie na Ukrainie, Bliskim Wschodzie, relacjach z USA czy walce z terroryzmem.

Kresy.pl/rg.ru

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz