28 czerwca zakończyła się pielgrzymka Węgrów do najsłynniejszego polskiego sanktuarium. Jest one znane także nad Dunajem.

Jak informuje portal Magyar24.pl w środę na Jasną Górę dotarli pielgrzymujący w ramach 6 Narodowej Pielgrzymki Węgrów na Jasną Górę. Jak podkreśla najbardziej znane sanktuarium w Polsce jest kolejnym elementem wspólnej historii obu narodów, bowiem opiekujący się nim paulini przybyli tam właśnie z Węgier. Do Polski Węgrzy przyjechali specjalnym “Pociągiem Czarnej Madonny”.

Warto podkreślić, że wśród pielgrzymów byli także Węgrzy kresowi, mieszkańcy obecnego terytorium południowej Słowacji a także z Siedmiogrodu należącego obecnie do Rumunii. Prowadził ich właśnie siedmiogrodzki Tamás József.

“Włączamy się do inicjatywy paulinów, abyśmy byli takimi żywymi koronami dla Maryi, i wspólnie chcemy z wami świętować to 300-lecie koronacji Obrazu Matki Bożej. Jako Węgrzy chcemy zbudować i wzmocnić tu naszą wiarę” – portal cytuje słowa biskupa Józsefa dla Radia Jasna Góra.

W czasie uroczystego nabożeństwa węgierscy pielgrzymi poświęcili kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, którą zakonnicy ofiarowali im jeszcze w czasie pierwszej pielgrzymki, w 2011 roku. Uroczysta koronacja dokona się w piątek w Bazylice św. Stefana w Budapeszcie, gdzie mieści się ten obraz na co dzień. Koronacji dokona Prymas Węgier kard. Péter Erdő. Święty Stefan to pierwszy król i chrystianizator Węgier panujący w latach 997-1038. Wspomniał o nim w czasie nabożeństwa biskup Siedmiogrodu – “Nasz Święty Król Stefan był mądrym człowiekiem: dom i ojczyznę budował na skale, dlatego jego dzieło przetrwało 1000 lat, a przecież jesteśmy małym narodem tu, w otaczającym nas morzu wielkich narodów”.

Czytaj także: Wielka węgierska pielgrzymka w Siedmiogrodzie [+VIDEO/+FOTO]

magyar24.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply