Od soboty Gazprom wstrzyma dostawy gazu ziemnego do Finlandii. Powodem jest odmowa Helsinek dokonywania płatności w rublach.

Jak podała w piątek agencja prasowa Interfax, Rosja wstrzyma dostawy gazu ziemnego do Finlandii w sobotę 21 maja o godzinie 7 czasu moskiewskiego (godzina 6 w Polsce). Taką informację fińska państwowa firma gazowa Gasum otrzymała od rosyjskiej firmy Gazprom Eksport.

Gasum podało w komunikacie, że w następnych dniach będzie zaopatrywać swoich klientów w gaz ziemny pochodzący z innych źródeł, tłoczony gazociągiem Balticconnector z Estonii.

Polskie media, powołując się na portal Washington Post, poinformowały w piątek o nowym pakiecie pomocy USA dla Ukrainy, który miał zawierać między innymi systemy Patriot. Jednak w tekście samej ustawy na stronie Kongresu nie ma ani jednej wzmianki o tym systemie. (więcej…)

Decyzja Izraela o eksmisji ok. 1200 Palestyńczyków z ich domów w Masafer Yatta na okupowanym Zachodnim Brzegu może być równoznaczna z zbrodnią wojenną, twierdzą eksperci ONZ ds. praw człowieka.

Według ekspertów ONZ decyzja o przymusowym przesiedleniu Palestyńczyków może stanowić naruszenie międzynarodowych praw humanitarnych i praw człowieka, dlatego należy przeprowadzić niezależne i bezstronne śledztwo w tej sprawie.

„Popierając politykę wypędzenia Palestyńczyków z Masafer Yatta, izraelski system sądowniczy dał rządowi izraelskiemu carte blanche dla utrwalenia praktyki systematycznego ucisku wobec Palestyńczyków” – przekazało w poniedziałek we wspólnym oświadczeniu trzech ekspertów ONZ.

Jak co roku Komisja Europejska opublikowała tablicę wyników wymiaru sprawiedliwości. Ma w ilościowy i porównywalny sposób pokazywać sytuację systemów wymiaru sprawiedliwości w 27 państwach Unii Europejskiej.

Skuteczność sądownictwa mierzona jest w tym przypadku przede wszystkim długością postępowania.

polski ksiądz Białorusina polskich żołnierzy

Obywatele Litwy i Łotwy będą mogli wjeżdżać na Białoruś bez wizy do końca bieżącego roku.

Białoruś zawiesiła wymóg wizowy dla obywateli dwóch państw bałtyckich 15 kwietnia. Jak zapowiedziały wówczas władze w Mińsku ruch bezwizowy miał dla obowiązywać dla mieszkańców Litwy i Łotwy przez miesiąc. Wiadomo już, że możliwość taka została znacznie wydłużona.

Jak poinformowała w piątek włoska policja, prorosyjscy hakerzy zaatakowali strony internetowe kilku włoskich instytucji i ministerstw. (więcej…)

Pomóż nam dziś utrzymać nasze pozycje! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 70 PLN.
Załoga fortu Kresy.pl
9%