Sankcje gospodarcze wobec Rosji powinny zostać przedłużone przynajmniej o pół roku – ocenił w poniedziałek w Brukseli szef MSZ Witold Waszczykowski.

Waszczykowski ocenił, że dopóki Rosja nie wprowadza w życie porozumienia mińskiego w sprawie zakończenia konfliktu na wschodzie Ukrainy, nie ma powodów, dla których sankcje powinny zostać zniesione.

Dzisiaj nie ma żadnych sygnałów, by Rosja chciała wprowadzić w życie porozumienie mińskie, w związku z tym sankcje powinny zostać automatycznie przedłużone co najmniej do końca roku– powiedział Waszczykowski.

Według ministra taką opinię podziela większość państw UE. Waszczykowski uważa także, że w UE dojdzie do dyskusji o dalszych działaniach w sprawie sankcji wobec Rosji.

Będą trwały dyskusje, co dalej. Czy przedłużenie sankcji o kolejne pół roku przyniesie skutek? Na pewno będą próby podejścia do jakichś innych rozwiązań. Można się spodziewać prób osłabienia sankcji, ale można się też spodziewać prób wzmocnienia sankcji, by wymusić na Rosji realizację porozumień mińskich– stwierdził szef polskiej dyplomacji.

Waszczykowski zapowiedział także, że będzie rozmawiać z niemieckim ministrem spraw zagranicznych Frankiem-Walterem Steinmeierem na temat jego wypowiedzi o “wymachiwaniu szabelką” przez NATO.

Zapytam, czy rzeczywiście użył takich sformułowań, czy jest to „podkręcony” artykuł– powiedział polski minister. – Wydaje się dziwne, że nie ma jednolitej polityki niemieckiej. Z jednej strony część rządu niemieckiego wysyła przecież oddziały zbrojne do Polski na ćwiczenia, ćwiczą one pod flagą niemiecką obronę Polski. Byłoby dziwne, że inny członek tego rządu to kwestionuje– dodał.

Zdaniem Waszczykowskiego istnieje wiele możliwości rozmów z Rosją.

Jeśli Frank-Walter (Steinmeier) domaga się rozmów, konsultacji z Rosją, to przecież przypomnę, że on jest autorem kilku formatów, w których rozmawia się z Rosją: formatu normandzkiego, mińskiego. On dzisiaj pełni funkcję przewodniczącego OBWE, czyli nie cierpi na brak możliwości rozmawiania z Rosją. Chciałbym zapytać, jaki jeszcze kanał współpracy czy dialogu z Rosją można otworzyć, który by do czegokolwiek pozytywnego doprowadził– powiedział Waszczykowski.

PAP/KRESY.PL

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz