W Tadżykistanie milicja będzie ścigać za hidżaby

Według lokalnych mediów milicja Tadżykistanu otrzymała polecenie by zatrzymywać kobiety w hidżabach i przeprowadzać z nimi „pracę wyjaśniającą”.

Hidżab to kwadratowa chusta okrywającą włosy, uszy i szyję, ale już nie twarz czy ramiona, zalecana kobietom przez większość muzułmańskich uczonych na Bliskim Wschodzie. Nauki te docierają także do muzułmańskich, choć zlaicyzowanych, społeczeństw poradzieckich republik Azji Środkowej. Władze Tadżykistanu mają jednak wobec hidżabów negatywny stosunek: „Obecnie w tadżyckim społeczeństwie można zaobserwować fakty nakłaniania narodu do obcej kultury i propagowania naszenia obcej odzieży wśród żeńskiej ludności w niektórych rejonach republiki” – powiedział Abdurachmon Alamszazod pierwszy zastępca szefa kolegium Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na posiedzeniu tego gremium. W związku z tym wydał polecenie organom Ministerstwa prowadzanie „pracy wyjaśniającej” w kwestii noszenia hidżabów.

Hidżaby są w Tadżykistanie zabronione w instytucjach oświatowych i państwowych. Kilkakrotnie wypowiadał się przeciw nim prezydent tego kraju Emomali Rachmon.

islam-today.ru/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz