W Rosji wydatki na obronność wzrosły o prawie 300 proc.

W porównaniu z początkiem 2022 roku, w pierwszych dwóch miesiącach tego roku wydatki Rosji na obronność wzrosły o 282 proc.

Agencja Reuters przeanalizowała dane rosyjskiego resortu finansów. Wynika z nich, że Kreml przeznaczył na armię niemal cztery razy więcej pieniędzy niż na potrzeby “gospodarki narodowej” i prawie dwa razy więcej niż na cele socjalne.

Jak podano, w styczniu i lutym br. rosyjskie wydatki na obronność wyniosły około 2 bln rubli, czyli równowartość 26 mld dol. Stanowił o to 36 proc. wszystkich wydatków budżetowych.

 

Reuters zaznacza, że tym samym, w porównaniu z analogicznym okresem w 2022 roku, gdy Rosja zaatakowała Ukrainę, oznacza to wzrost o 282 proc.

Agencja zwróciła też uwagę, że inwazja na Ukrainę jest dla Rosji bardzo kosztowna, gdyż wydatki zbrojeniowe Moskwy zwiększają się w niekontrolowany sposób i znacznie przekraczają wcześniejsze założenia budżetowe. Kwota wydana na armię w styczniu i lutym stanowi ponad 40 proc. nakładów na sektor zbrojeniowy zaplanowanych na cały rok 2023.

Podkreślono zarazem, że koszty utrzymania sił zbrojnych znacząco wzrosły już w roku 2022, gdy trwała agresja na Ukrainę. Wówczas, finansowanie armii stanowiło 17 proc. wszystkich wydatków budżetowych. W roku 2021 było to zaś nieco ponad 14 proc.

Jak pisaliśmy, w ciągu dziewięciu miesięcy inwazji na Ukrainę Rosja wydała na wojnę 82 miliardy dolarów, co według Forbesa stanowi jedną czwartą jej rocznego budżetu.

Z kolei w lutym tego roku rosyjski resort finansów ujawnił jak wiele środków brakowało budżecie państwowym już w styczniu. W porównaniu do wykonania poprzedniego budżetu deficyt wzrósł 14-krotnie.

Reuters/ PAP / Bankier.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply