W Danii i Niemczech aresztowano lub zatrzymano 14 osób pod zarzutem planowania zamachu, lub zamachów terrorystycznych – poinformowały duńskie służby. Kilogramy chemikaliów, które mogły zostać użyte do skonstruowania bomb, dostarczył Polak. Zaraz po przyjęciu zamówienia zawiadomił o nim niemiecką policję.

Według niemieckich mediów terroryści zamówili pięć kilogramów siarki i pięć kilogramów proszku aluminiowego do mieszkania w niemieckim mieście Dessau-Roßlau w Saksonii-Anhalt. Handlarz z Polski przyjął zamówienie, wysłał towar, a następnie powiadomił niemiecką policję federalną.

Do przeszukania mieszkania doszło w zeszłym tygodniu. Znaleziono w nim kilogramy petard, lontów i innych materiałów pirotechnicznych, a także ręcznie wykonaną flagę dżihadystycznego Państwa Islamskiego (IS). Oprócz tego w mieszkaniu znajdował się Koran z podkreślonymi fragmentami, w których mowa jest o walce z niewiernymi. Policja dostała informacje, że część materiałów mogło trafić do Danii

Chemikalia, których nie odnaleziono w niemieckim mieszkaniu, zabezpieczyła Duńska Agencja Zarządzania Kryzysowego wspierana przez antyterrorystów, którzy wkroczyli do mieszkania w mieście Holbæk.

CZYTAJ TAKŻE: W 2020 roku wzrosła ilość “prawicowo-ekstremistycznych” działań w Brandenburgii

“Znaleźliśmy składniki potrzebne do wykonania bomby” – powiedział Flemming Drejer, kierownik operacyjny duńskich służb specjalnych PET. “Terroryści zgromadzili chemikalia, które pozwoliłyby do doprowadzenia wybuchu tysiąc razy silniejszego niż wystrzał armatni” – piszą duńskie media.

Według niemieckich śledczych aresztowania zapobiegły atakowi terrorystycznemu. Nie wiadomo jednak gdzie miało do niego dojść.

W czwartkowym komunikacie PET przekazał, że wobec siedmiu osób zatrzymanych w Danii na wyspie Zelandia sąd podjął decyzję o ich aresztowaniu. Zarzuca się im m.in. przechowywanie materiałów wybuchowych oraz składników do ich produkcji, a także nielegalne posiadanie broni palnej.

CZYTAJ TAKŻE: W rejonie Kijowa rozbito komórkę terrorystów z ISIS [+WIDEO]

Duńska policja poinformowała o ujęciu kolejnych sześciu osób powiązanych z aresztowanymi wcześniej osobami. Kolejną aresztowano na terenie Niemiec. Nie podano dalszych szczegółów zasłaniając się dobrem śledztwa.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W czwartek “Der Spiegel” podał, że policja duńska i niemiecka aresztowały w weekend trzech syryjskich braci podejrzewanych o planowanie islamistycznego ataku terrorystycznego.

Syryjczykom w wieku 33, 36 i 40 lat postawiono zarzuty przygotowywania poważnego aktu przemocy zagrażającemu państwu. Dwóch z nich zatrzymano w Danii, jednego w Niemczech – poinformował tygodnik.

Kresy.pl / npr.org / euronews.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply