W Monachium w Niemczech grób przywódcy Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów Stepana Bandery został pomazany farbą. To nie pierwszy tego typu przypadek.

Na zdjęciach, które w sobotę zostały opublikowane w mediach społecznościowych widać grób Stepana Bandery pomazany fioletową farbą. Na grobie namalowano przekreśloną swastykę i symbole „A” używane przez skrajnie lewicowe grupy.

Zdewastowany grób Stepana Bandery, źr. Facebook

Zdewastowany grób Stepana Bandery, źr. Facebook

Zdewastowany grób Stepana Bandery, źr. Facebook

Zdewastowany grób Stepana Bandery, źr. Facebook

To nie pierwszy tego typu przypadek – zwraca uwagę portal Europejska Prawda.

Przypomnijmy, że w marcu ubiegłego roku grób Stepana Bandery w Monachium został oblany nieznaną substancją. Opublikowane wówczas w sieci zdjęcie pokazywało, że nagrobny krzyż jest owinięty banderowską czerwono-czarną flagą, a wokół pomnika leżały rozrzucone plastikowe kanistry.

W sierpniu 2014 roku nagrobek został uszkodzony. W 2015 roku odnowiony pomnik stał się kilkukrotnie celem wandali. W 2018 roku brytyjski prorosyjski dziennikarz Graham Phillips w rocznicę śmierci Bandery zrobił awanturę ludziom oddającym mu hołd przy jego grobie, zerwał z grobu ukraińskie i banderowskie flagi i zawiesił na nim baner z napisem „Tu jest pochowany ukraiński nazista Stepan Bandera”.

Zobacz także: Stephen King tłumaczy się ze słów o Banderze. „Nie miałem pojęcia kim był”

Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów, której przywódcą był Stepan Bandera (OUN-B), wraz z jej zbrojnym ramieniem – Ukraińską Powstańczą Armią, jest odpowiedzialna za ludobójstwo Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w czasie II wojny światowej. W czasie rzezi wołyńskiej Bandera był przetrzymywany przez Niemców w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen, w związku z czym kwestionowana jest jego odpowiedzialność za tę zbrodnię. Obrońcy Bandery nie biorą pod uwagę, że był on przetrzymywany w dobrych warunkach i utrzymywał stały kontakt ze swoją organizacją. Odpowiada on również za liczne zbrodnie swojego ugrupowania popełnione w czasie przebywania na wolności. Przed i po internowaniu w obozie Bandera aktywnie współpracował z III Rzeszą. Z kolei w okresie międzywojennym za jego przyczyną OUN prowadziło w Polsce wzmożoną działalność terrorystyczną. Został skazany przez polski sąd na karę śmierci (zamienioną później na dożywocie) za zorganizowanie zamachu na ministra spraw wewnętrznych Bronisława Pierackiego, a w osobnym procesie sądzono go za zdradę stanu.

eurointegration.com.ua / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz