IPN w Warszawie prezentuje nowe Centrum Informacji o Ofiarach II Wojny Światowej. Będzie ono udzielało informacji o ofiarach represji niemieckich i sowieckich w okresie II wojny światowej i po jej zakończeniu do 1956 r. Data prezentacji nie jest przypadkowa, gdyż dziś przypada 69. rocznica zakończenia II wojny światowej.

IPN dysponuje kilkoma kilometrami dokumentów, które mogą ustalić losy poległych. Dane o ofiarach okupacji niemieckiej zawierają m.in. raport Jurgena Stroopa z likwidacji warszawskiego getta i oryginalne dokumenty z obozów koncentracyjnych.

Ustalenie losów ofiar okupacji sowieckiej jest z kolei możliwe na podstawie kopii akt pozyskanych m.in. z Rosji, Gruzji i Ukrainy.

Jak wskazuje Andrzej Arseniuk, rzecznik IPN, informacje dotyczące ofiar można było pozyskać wcześniej. Jednak nie było wyspecjalizowanej komórki zajmującej się tą sprawą.

– To będzie miejsce w Instytucie Pamięci Narodowej, gdzie będą wpływały zapytania osób, które interesują się swoimi krewnymi, swoimi bliskimi, którzy mogli ginąć, którzy zaginęli w czasie II Wojny Światowej lub też w związku z wywózkami czy też represjami ze strony sowieckiej. Tam będą zaprezentowane bazy, które zostały scalone przez IPN i będzie zaprezentowana również procedura oraz sposób, w jaki będą realizowane wnioski w tym zakresie – informuje Andrzej Arseniuk.

Jednocześnie w IPN trwa projekt badawczy, który ustali dokładną liczbę ofiar II wojny światowej. Informację można uzyskać telefonicznie, e-mail-owo bądź listownie na adres [email protected]

RIRM

13 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. wepwawet
  wepwawet :

  „Jak wskazuje Andrzej Arseniuk, rzecznik IPN…” to jakaś rodzina z Arsenij Jaceniku’iem pełniącym obecnie obowiązki premiera Ukrainy? Bo pomysł szczytny, ale brakuje mi tak wzmianki o ofiarach banderowskiego terroru w okresie II wojny światowej i po jej zakończeniu. Zastanawiam się czemu pamięć o tych ludziach ma być pogrzebana razem z nimi w zapomnianych mogiłach. Czy to wynika z niewiedzy, głupoty, zwykłego przeoczenia (wszak ludzie są zapracowani) czy też z politycznej poprawności? Hmmm… bo jest jeszcze jedna możliwość, to wrogość i celowe zapominanie tych ofiar, gdyż wielu ludzi o ukraińskich korzeniach (można napisać wprost Ukraińców) o pro banderowskim nastawieniu zajmuje wysokie stanowiska w obecnych władzach. Tak mi się jakoś skojarzyło i dlatego też myśl w mej głowie powstała czy to czasami nie rodzina. ;P

  • jkm_ci
   jkm_ci :

   Szanowny Panie to nie są tylko Pańskie domysły tacy ludzie to fakt ,Przykładem jest Miron Sycz Poseł z ramienia PO o czym pisałem już na tym forum tycz osób jest znacznie więcej w Rządzie i Sejmie…..,,wrogość i celowe zapominanie tych ofiar, gdyż wielu ludzi o ukraińskich korzeniach (można napisać wprost Ukraińców) o pro banderowskim nastawieniu zajmuje wysokie stanowiska w obecnych władzach.”

  • jkm_ci
   jkm_ci :

   Takie oskarżenia strony Polskiei za pieniądze Polskiego podatnika zamieszcza gadzinówka ZUwP,,,,,,,,,,,,,,, Pytanie o istnieniu jednego i tylko w celu eksterminacji ludności polskiej na ,,,,,,,

   W medycynie sądowej, zasada „nie ma ciała -. Bez zbrodni” A może ktoś na podstawie tego założenia, skierował uwagę naukowców w poszukiwaniu archiwów mitycznego kolejności pytań i problemów związanych z jego publikacji. A najlepsze jest to, czy został on podpisany Szuchewycz i / lub Klyachkivskyy. To prawie „znaleźć” go w Swan archiwum. Jest teraz w Centrum Studiów ruchu wyzwoleńczego na Ukrainie, a następnie czekać? Co? Strona polska, podano procedurę mieszany korustuvannya to, niestety, ma większy dostęp do archiwum. Ale myślę, że byłoby super istnienie i podpisanie takiego zamówienia. Nikt przy zdrowych zmysłach by zostawić dowodów przestępstwa. Problem ten przypomina „dokumentacji” Holocaust Żydów przez nazistów. Również bez zamówienie podpisane przez Hitlera. Jest „Protokół z Wannsee”, „umowa ustna” Hitler i kilka rzędów niższy poziom, ale to nie jest jego podpis. To nie znaczy, że nie było Holocaustu Żydów. Jeśli vbyvst Polacy w sytuacji Wołyniu wygląda. Zamówiłem z literatury ukraińskiej na temat dziesiątek cytatów nakazuje mordowanie Polaków, ponieważ dowódcy niższego szczebla i spotkania aktywów OUN. Yihiy łączna kwota wynosi ponad 40 000 „znaków ze spacjami”. Szukam wydawcy artykułów w którym mogły publicznego. Na zakończenie chciałbym powiedzieć, że to nie jest porządek i to nie było w porządku nacjonaliści.

   8. Dane na temat liczby zmarłych Polaków na Wołyniu, który bierze stronę polską (np. 60000), niewiarygodne. Zarzuca badania pokazują Tsaruk i „ukrywaniu” V. i E. Siemaszko bibliografia. Muszą przedstawić go do strony ukraińskiej, aby przetestować.

    • tutejszym
     tutejszym :

     Jest to jawne przyznanie się UPA do groźby, wezwania i popełnienia mordów na ludności Polskiej. Tylko dlatego że byli Polakami. Oto moja translacja dokumentu na tekst: „Polacy !
     Dzisiejsza sytuacja, A wlasciwie postapowanie Wasze wzgledem ludności
     Ukrainskiej, oraz taktyka prowadzenia przez Was blednej polityki z zamiarem
     okupacji ziem Zachodniej Ukrainy i wspulpraca Wasza z bandami bolszowickimi
     oraz dzikie mordy Ukrainskiej ludnosci przez polskich partyzanow, jak to mia-
     lo miejsce na Chełmszczyźmie, Hrubieszowszczyźnie i w innych okolicach, zmusza
     nas dzisiaj do rewanzu i odplaty i prowadzenia bezwzglednej radykalnej walki
     z wrogą polską ludnością na ziemiach Zachodniej Ukrainy.My stoimy na strazy
     tych ziem i bedziemy dazyc do tego, by na zawsze pozbyc sie z naszych ziem
     Zachodniej Ukrainy wrogiej polskej ludności, ktora przeszkada nam w nacyonal-
     nej walce przeciw bolszewizmowi.
     Jestescie slowlanskim bratnim narodem i niechcemy za duzo przelewac
     Wasze j krwi , dlatego apelujemy do was wszystkich Polakow, azeby do dnia 6.IV.
     1944.r opuścili terytorie Zachodniej Ukrainy i przesiedlili sie na terytorie
     nieukrainskie.
     Kto nie podporządkuje sie dzisiejszemu rozkazowi i nie wyprowadzi
     sie do oznaczongo powyzej terminu bedzie zniszczony i ospalony, podobnie jak
     to było na Wołyniu i niedawno w powiecie Kazioneckim.
     Zauwaza sie, ze nie zechcecie byc espalonymi zywcen z waszymi dziecmi
     I ginąc bez zadnego majatku od kul, dlatego zezwala sie Wam dobrowolnie do
     oznaczonego czasu zabrać ze sobą swój najatek i wyprowadzic sie z Ukrainskie
     go terytoryum.
     Kto nie wyprowadzi sie lub kto tylko przeprowadzi sie z miejsca na
     miejsce na Ukrainskiim terrytoryua, ten bedzie radykalnie zniszczony i nie zez
     woli sie Waszya kobieton niczego zabrać za aoba,bo wszystko bedzie spalone.
     Rownierz zaznacza sie , ze za jakikolwiek zbrojny sprzeciw, przeciw uk¬-
     rainskim Zbrojnym Silom bedzie sie niszczyc nie tylko polskich meszczyzn,
     ale i cale rodziny.
     Postoj 2.IV. 44.r. 381111
     KRESY#PL ” Uważam że każdy numer gazety „Nasze Słowo” wydawanej za pieniądze Polskiego podatnika powinno być bezwzględnie wydawany w dwu języcznej postaci: Polskiej i Ukraińskiej. I to w wiernym przekładzie. Odpadnie problem językowej hermetyczności tekstu Ukraińskiego i „cwaniakowanie” pewnych autorów. Skoro już chcę płacić to i wymagam. Zwraca uwagę postulat Ukraińców, że wśród morderców Ukraińskich były dwie kategorie sprawców: Upa i Ukraińska partyzantka komunistyczna. Ta obiecywała ziemię i majątek „Panów Polskich” pod warunkiem zamordowania ich. To był też istotny czynnik mordów na Polakach począwszy od 1943 r.