W 2022 roku 20 tysięcy ukraińskich żołnierzy zostało przeszkolonych za granicą – w tym w Polsce

Poza granicami Ukrainy przeszkolono już ponad 20 tysięcy żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy – poinformował w niedzielę portal Ukrinform.

Jak przekazał w niedzielę portal Ukrinform, poza granicami Ukrainy przeszkolono już ponad 20 tysięcy żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy. Poinformował o tym zastępca szefa Głównego Oddziału Operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy generał brygady Ołeksij Gromow.

“Szkolenie personelu i połączonych jednostek zbrojnych Sił Zbrojnych Ukrainy odbywa się na terytorium Polski, Czech, Słowacji, a także przez siły amerykańskie w Niemczech. W 2022 roku dowództwo brygad, a także batalionów, kompanii, baterii artylerii i baterii obrony przeciwlotniczej szkolono na terenie krajów partnerskich. Ponadto szkoli się specjalistów w zakresie użycia zagranicznych próbek uzbrojenia i sprzętu wojskowego otrzymanych w ramach pomocy technicznej” – poinformował Gromow.

Zaznaczył też, że przy pomocy partnerów prowadzone jest profesjonalne szkolenie specjalistów – saperów, sanitariuszy, zaawansowanych strzelców lotnictwa i artylerii, nurków, zwiadowców, podoficerów. W ciągu roku w krajach europejskich przeszkolono ponad 10 tysięcy osób.

Ponadto ukraińscy artylerzyści pomyślnie przeszli szkolenie w Niemczech w zakresie skutecznego bojowego użycia broni, które odbywało się w ramach międzynarodowej pomocy krajów partnerskich. W sumie w ciągu roku dzięki państwom partnerskim przeszkolono ponad 20 tys. żołnierzy – podkreślił Gromow.

Przypomnijmy, od początku rosyjskiej inwazji 12 tys. mężczyzn próbowało nielegalnie opuścić Ukrainę – podała ukraińska straż graniczna. 

Od początku wojny na pełną skalę funkcjonariusze organów ścigania wszczęli ponad 2100 postępowań karnych: ponad 430 z nich – za nielegalny przewóz osób, 1650 za fałszowanie dokumentów i ponad 20 za uchylanie się od poboru. Ponad 950 osobom postawiono zarzuty popełnienia tych przestępstw, a ponad 350 osób zostało już pociągniętych do odpowiedzialności karnej.

Odnotowano również 410 daremnych prób przekupienia funkcjonariuszy straży granicznej na kwotę ponad 4,9 mln hrywien. Od początku stanu wojennego na ukraińsko-rumuńskim odcinku granicy znaleziono 12 utopionych osób. Ponadto straż graniczna znalazła ciała trzech mężczyzn, którzy zginęli w górach.

Kresy.pl/Ukrinform

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply