Zgodnie z wcześniejszymi, nieoficjalnymi zapowiedziami, nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy z USA zawiera m.in. rakiety dla systemów NASAMS, HIMARS i Patriot, a także 32 wozy Stryker i broń przeciwpancerną. Wartość całości sięga 400 mln dol.

We wtorek Departament Obrony USA ogłosił nowy, dodatkowy pakiet wsparcia dla Ukrainy w zakresie bezpieczeństwa, wart 400 mln dol. Ma on zaspokoić „krytyczne potrzeby Ukrainy w zakresie bezpieczeństwa i obrony”.

Dodajmy, że pakiet ten zapowiadany był już w ubiegłym tygodniu. Jak pisaliśmy, według agencji Reuters miałby zawierać m.in. rakiety dla systemów NASAMS, HIMARS i Patriot, a także wozy Stryker i systemy ppk TOW i Javelin.

Według oficjalnego komunikatu Pentagonu, w skład pakietu wchodzi dodatkowa amunicja , tj. rakiety ziemia-powietrzne, dla systemów obrony powietrznej Patriot i NASAMS, jak również przenośne systemy przeciwlotnicze Stinger.

Amerykanie dostarczą też Ukraińcom zapas amunicji artyleryjskiej. Są to pociski rakietowe dla systemów artylerii rakietowej HIMARS, a także amunicja artyleryjska kal. 155 mm i 105 mm oraz amunicja dla moździerzy, kal. 120 mm i 60 mm.

Ponadto, USA wyślą na Ukrainę 32 transportery opancerzone Stryker, rakiet przeciwpancerne dla systemów TOW, a także systemy ppk Javelin z rakietami oraz inne, niesprecyzowane systemy i rakiety przeciwpancerne.

Dodatkowo, pakiet obejmuje: miniaturowe rozpoznawcze systemy bezzałogowe Hornet, rakiety niekierowane Hydra-70 przeznaczone dla lotnictwa, taktyczne systemy nawigacji powietrznej, specjalną amunicję burzącą do niszczenia przeszkód, ponad 28 mln sztuk amunicji do broni ręcznej i granatów, noktowizory i termowizory i części zamienne, amunicję szkolną i inny sprzęt polowy.

W komunikacie nie podano bliższych informacji na temat ilości czy rodzajów amunicji dla systemów obrony powietrznej i artylerii rakietowej.

Wartość całości oszacowano na 400 mln dolarów. Omawiany pakiet pomocy zostanie zrealizowany w trybie tzw. wypłaty prezydenckiej (Presidential Drawdown Authority). To oznacza, że broń i amunicją będą pochodzić z zapasów amerykańskich sił zbrojnych. Prezydent USA nie potrzebuje w tym trybie zgody Kongresu.

Defense.gov / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply